Artykuły

Adapter – filmy naprawdę dostępne .

Data publikacji: 17-01-2022

Czym jest Adapter?

Adapter, to serwis zawierający materiały filmowe z wbudowaną w nie dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, czy słuchu. Dostępne filmy, to te, które posiadają audiodeskrypcję (AD), czyli słowny opis treści wizualnych, służący głównie osobom z niepełnosprawnością wzroku. Dostępne filmy opatrzone są także napisami oraz tłumaczeniem na Polski Język Migowy (PJM), które przekazują osobom g/Głuchym wypowiedzi aktorów lub lektora i dostarczają informacji o istotnych dźwiękach w filmie.

„Adapter”  to flagowy projekt Fundacji Katarynka, działającej od 2010 na rzecz rozwoju audiodeskrypcji i wdrażania dostępnych rozwiązań.

pies w okularach spogląda na postawiony na biurku tablet

Skąd pomysł na ADAPTER?

Powstawanie serwisu „Adapter” 8 lat temu, przypadło na czas, kiedy osoby ze szczególnymi potrzebami, np. niewidome - potrzebujące audiodeskrypcji miały duży problem, żeby do takich produkcji dotrzeć. Filmy z AD były już dostępne, ale głównie w formie płyt DVD. Pozyskanie takich filmów było problematyczne ze względu na konieczność zaopatrzenia się w nośnik, posiadanie fizycznego odtwarzacza, czy w reszcie poniesienia kosztów zakupu. Był to już wtedy przestarzały sposób działania, gdyż każdy miał dostęp do Internetu, który znacząco upraszczał dotarcie do multimediów. Internet dawał potencjalną możliwość dla osób z niepełnosprawnościami oglądania filmów online. Każda zainteresowana osoba, mogła usiąść wygodnie przed swoim komputerem i bez konieczności proszenia o pomoc, włączyć interesujący ją film. Właśnie taki zamysł leżał u podstaw utworzenia portalu „Adapter”. Wówczas istniały już różne serwisy VOD (choć mało dostępne), które były dla twórców „Adaptera” inspiracją. Chcieli, żeby bez konieczności odwiedzania sklepów, czy poczty, gdzie trzeba było odebrać DVD z filmem, osoba niewidoma mogła bezpiecznie i w pełni samodzielnie skorzystać z dostępnych produkcji filmowych.

Kolejnym ułatwieniem było takie zaprojektowanie „Adaptera”, żeby osoby niewidome mogły z łatwością z niego skorzystać. Fundacja Katarynka stworzyła prostą, ale przejrzystą i dostępną stronę internetową, gdzie bez konieczności rejestracji, logowania, czy wpisywania numerów orzeczenia, można skorzystać z oferty. Od początku, wszystkie filmy można oglądać na Adapterze zupełnie za darmo, choć czy tak pozostanie w przyszłości, tego nie wiadomo.

Popularność portalu

Sądziliśmy, że portal będzie niszowy, odwiedzany przez niewielką liczbę osób. Zakładaliśmy, że co miesiąc będzie korzystało z portalu najwyżej kilkadziesiąt osób, obecnie portal notuje około sześćdziesiąt tysięcy odwiedzin rok rocznie.

włączony rzutnik stoi na stoliku

Oferta Adaptera

W tej chwili na portalu „Adapter” znajduje się około trzystu filmów w różnych kategoriach. Znajdziemy tutaj m.in. filmy fabularne, sensacyjne, komedie, dramaty, dokumenty, czy animacje. Posiadamy też sporo produkcji edukacyjnych polecanych uczniom szkół podstawowych i średnich, w tym adaptacje lektur szkolnych. W zakładce „Stacja kultura” znajdziemy filmy o tematyce kulturalnej, które polecamy szczególnie. Bez wątpienia, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Staramy się zapewniać dostępność na wielu poziomach i dla różnych grup. Jak wspomniałam na początku artykułu, oferta składa się nie tylko z filmów z audiodeskrypcją, ale też z napisami, czy tłumaczem polskiego języka migowego (PJM).
Zapraszamy do oglądania filmów na portalu Adapter.
Artykuł został napisany na podstawie wywiadu z Mariuszem Trzeciakiewiczem (Prezesem Fundacji Katarynka)

Spodobał Wam się ten artykuł? Może poczytacie o dostępności w komercyjnych serwisach VOD?

Zobacz również

Pierwiosnki dostępności czyli udogodnienia dawno, dawno temu

W tym tekście czeka nas wycieczka w mniej i bardziej odległą przeszłość. Ku pierwiosnkom – nie, nie chodzi o kwiaty, których pojawienie się zapowiada wiosnę, ale o pierwsze wynalazki i pomysły służące jako udogodnienia osobom z niepełnosprawnościami narządu ruchu i słuchu.

Anna Goc „Głusza”, wydawnictwo Dowody na Istnienie – recenzja

Anna Goc to dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, na którego łamach od kilku lat publikuje artykuły dotyczące środowiska osób Głuchych w Polsce i problemów, z którymi się zmagają. Te teksty, jak przyznaje sama Autorka, dały początek „Głuszy” – zbiorowi reportaży poświęconym różnym sferom życia osób g/Głuchych.

© Udostępnij się. All right reserved.