Artykuły

Akcja #DostepnytlumaczPJM – o co chodzi? .

Data publikacji: 16-08-2021

O co chodzi z akcją g/Głuchych odnośnie sylwetki tłumaczy PJM na ekranach?

Ostatnio na skalę krajową była bardzo głośna akcja odnośnie sylwetki tłumaczy polskiego języka migowego na ekranach. Ale... o co dokładnie chodziło? 

mężczyzna pokazuje palcem gest ciszy

Problemy g/Głuchych z dostępem do informacji podczas pandemii

Od początku g/Głusi borykają się z problemami dotyczącymi dostępu do informacji. Apogeum tych kłopotów okazał się kryzys związany z epidemią koronawirusa. Bez tłumacza polskiego języka migowego i napisów w programach informacyjnych na żywo g/Głusi nie byli na bieżąco informowani, co mogło pozbawić ich poczucia bezpieczeństwa. 

Z tego powodu g/Głusi rozpoczęli działania na rzecz dostępu do informacji. W efekcie powstał projekt zorganizowania kampanii informacyjnej pod nazwą #DostępnytłumaczPJM, która dotyczyła potrzeb osób nie(do)słyszących w zakresie dostępności do informacji. Główną przesłanką do zorganizowania takiej kampanii jest przede wszystkim artykuł 32 Konstytucji RP, który gwarantuje, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. 

Mimo wyżej wymienionego artykułu w Konstytucji, w Polsce nie zadbano należycie o dostęp do informacji. Osoby g/Głuche nie mogły zrozumieć treści rządowych komunikatów i wszelkich spotkań czy konferencji na szczeblu rządowym, co spowodowało, iż grupa ta czuła się odsunięta i zlekceważona.

Pojawia się tłumacz PJM ale zbyt małego rozmiaru

Gdy w końcu został zapewniony tłumacz w telewizji, okazało się, że był bardzo małego rozmiaru na ekranach. Nie można było zrozumieć przekazu w języku migowym – stał się on nieczytelny i niezrozumiały dla g/Głuchych. Naukowcy z Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (ILS UW) podjęli pewne badania na temat, które miały ustalić, jaki rozmiar tłumacza na ekranach byłby odpowiedni dla g/Głuchych odbiorców. 

Wyniki tych badań pokazały, że okno z tłumaczem powinno zajmować co najmniej 1/8 wielkości ekranu – wtedy przekaz będzie zrozumiały dla odbiorców g/Głuchych, tak jak i dla starszych oraz słabowidzących.

Co mówi ustawa o radiofonii i telewizji?

Na podstawie ustawy z dnia 22 marca 2018 roku o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji nadawcy telewizyjni mają obowiązek zapewnić dostępność do emitowanych treści poprzez obecność tłumacza języka migowego, napisy oraz audiodeskrypcję na poziomie co najmniej 50% kwartalnego czasu nadawania programu. Do 2025 roku udział procentowy napisów i tłumacza języka migowego ma znacząco wzrosnąć, do tego stopnia, że w programach uniwersalnych ma być min. 40% napisów i 3% tłumaczenia PJM, informacyjnych – 44% napisów i 6% PJM, filmowych – 43% napisów, a w kanałach dziecięcych – 20% PJM. 

A jak to wygląda w praktyce?

zakłócenia na ekranie telewizora

Jednakże mimo powyższych ustaleń, z powodu braku wytycznych oraz dotrzymania obowiązku tłumaczenia na język migowy, tłumacze zostali umieszczeni na ekranach w sposób niespełniający standardów. Bardzo często tłumacz jest wielkości 1/32 ekranu, co uniemożliwia obejrzenie nadawanego programu, a przede wszystkim zrozumienie go. Zdarzały się sytuacje, że tłumacz na ekranie „wisi w powietrzu”, co sprawia groteskowe wrażenie tłumacza bez nóg, w niektórych przypadkach tłumacz pojawia się przykryty belką informacyjną nadawcy.

Więcej informacji odnośnie akcji #dostępnytłumaczPJM można znaleźć tutaj.

Spodobał Ci się ten artykuł? Może zechcesz też przeczytać o wrażeniach z pobytu w Szczecinie osoby z dysfunkcją wzroku?

Zobacz również

Gadżety ułatwiające życie osobom w spektrum autyzmu

W dzisiejszym społeczeństwie komunikacja odgrywa kluczową rolę w naszym funkcjonowaniu. Jednak dla osób w spektrum autyzmu, komunikacja może być wyzwaniem. Osoby te często mają trudności z rozumieniem i używaniem języka zarówno werbalnego, jak i niewerbalnego. Problemy z intonacją głosu, gestykulacją czy odczytywaniem mowy ciała mogą wpływać na ich zdolność do efektywnego komunikowania się

Czy sklepy spożywcze są dostosowane do potrzeb osób niewidomych?

Sklepy spożywcze są nieodłączną częścią życia wszystkich ludzi. Wyjście do sklepu to mniej więcej godzina szukania niezbędnych produktów żywieniowych i udanie się z powrotem do domów dla większości z nas. Teraz wyobraźmy sobie jak w tego typu sklepach radzą sobie osoby niewidome.

Komunikacja miejska dla wszystkich: przyjazne rozwiązania dla osób niewidomych

Komunikacja miejska jest kluczowym elementem życia miejskiego, ale aby była naprawdę dostępna dla wszystkich, musi także brać pod uwagę i respektować potrzeby osób niewidomych, które tak jak wszyscy, z niej korzystają. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą uczynić komunikację miejską bardziej przyjazną dla tej grupy społecznej.

© Udostępnij się. All right reserved.