Artykuły

Akcja #DostepnytlumaczPJM – o co chodzi? .

Data publikacji: 16-08-2021

O co chodzi z akcją g/Głuchych odnośnie sylwetki tłumaczy PJM na ekranach?

Ostatnio na skalę krajową była bardzo głośna akcja odnośnie sylwetki tłumaczy polskiego języka migowego na ekranach. Ale... o co dokładnie chodziło? 

mężczyzna pokazuje palcem gest ciszy

Problemy g/Głuchych z dostępem do informacji podczas pandemii

Od początku g/Głusi borykają się z problemami dotyczącymi dostępu do informacji. Apogeum tych kłopotów okazał się kryzys związany z epidemią koronawirusa. Bez tłumacza polskiego języka migowego i napisów w programach informacyjnych na żywo g/Głusi nie byli na bieżąco informowani, co mogło pozbawić ich poczucia bezpieczeństwa. 

Z tego powodu g/Głusi rozpoczęli działania na rzecz dostępu do informacji. W efekcie powstał projekt zorganizowania kampanii informacyjnej pod nazwą #DostępnytłumaczPJM, która dotyczyła potrzeb osób nie(do)słyszących w zakresie dostępności do informacji. Główną przesłanką do zorganizowania takiej kampanii jest przede wszystkim artykuł 32 Konstytucji RP, który gwarantuje, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. 

Mimo wyżej wymienionego artykułu w Konstytucji, w Polsce nie zadbano należycie o dostęp do informacji. Osoby g/Głuche nie mogły zrozumieć treści rządowych komunikatów i wszelkich spotkań czy konferencji na szczeblu rządowym, co spowodowało, iż grupa ta czuła się odsunięta i zlekceważona.

Pojawia się tłumacz PJM ale zbyt małego rozmiaru

Gdy w końcu został zapewniony tłumacz w telewizji, okazało się, że był bardzo małego rozmiaru na ekranach. Nie można było zrozumieć przekazu w języku migowym – stał się on nieczytelny i niezrozumiały dla g/Głuchych. Naukowcy z Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (ILS UW) podjęli pewne badania na temat, które miały ustalić, jaki rozmiar tłumacza na ekranach byłby odpowiedni dla g/Głuchych odbiorców. 

Wyniki tych badań pokazały, że okno z tłumaczem powinno zajmować co najmniej 1/8 wielkości ekranu – wtedy przekaz będzie zrozumiały dla odbiorców g/Głuchych, tak jak i dla starszych oraz słabowidzących.

Co mówi ustawa o radiofonii i telewizji?

Na podstawie ustawy z dnia 22 marca 2018 roku o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji nadawcy telewizyjni mają obowiązek zapewnić dostępność do emitowanych treści poprzez obecność tłumacza języka migowego, napisy oraz audiodeskrypcję na poziomie co najmniej 50% kwartalnego czasu nadawania programu. Do 2025 roku udział procentowy napisów i tłumacza języka migowego ma znacząco wzrosnąć, do tego stopnia, że w programach uniwersalnych ma być min. 40% napisów i 3% tłumaczenia PJM, informacyjnych – 44% napisów i 6% PJM, filmowych – 43% napisów, a w kanałach dziecięcych – 20% PJM. 

A jak to wygląda w praktyce?

zakłócenia na ekranie telewizora

Jednakże mimo powyższych ustaleń, z powodu braku wytycznych oraz dotrzymania obowiązku tłumaczenia na język migowy, tłumacze zostali umieszczeni na ekranach w sposób niespełniający standardów. Bardzo często tłumacz jest wielkości 1/32 ekranu, co uniemożliwia obejrzenie nadawanego programu, a przede wszystkim zrozumienie go. Zdarzały się sytuacje, że tłumacz na ekranie „wisi w powietrzu”, co sprawia groteskowe wrażenie tłumacza bez nóg, w niektórych przypadkach tłumacz pojawia się przykryty belką informacyjną nadawcy.

Więcej informacji odnośnie akcji #dostępnytłumaczPJM można znaleźć tutaj.

Spodobał Ci się ten artykuł? Może zechcesz też przeczytać o wrażeniach z pobytu w Szczecinie osoby z dysfunkcją wzroku?

Zobacz również

Pierwiosnki dostępności czyli udogodnienia dawno, dawno temu

W tym tekście czeka nas wycieczka w mniej i bardziej odległą przeszłość. Ku pierwiosnkom – nie, nie chodzi o kwiaty, których pojawienie się zapowiada wiosnę, ale o pierwsze wynalazki i pomysły służące jako udogodnienia osobom z niepełnosprawnościami narządu ruchu i słuchu.

Anna Goc „Głusza”, wydawnictwo Dowody na Istnienie – recenzja

Anna Goc to dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, na którego łamach od kilku lat publikuje artykuły dotyczące środowiska osób Głuchych w Polsce i problemów, z którymi się zmagają. Te teksty, jak przyznaje sama Autorka, dały początek „Głuszy” – zbiorowi reportaży poświęconym różnym sferom życia osób g/Głuchych.

© Udostępnij się. All right reserved.