Artykuły

Audiodeskrypcja z perspektywy odbiorcy .

Data publikacji: 02-09-2022

Niepełnosprawność wzroku dotyczy mnie od urodzenia. Od kilku lat jestem odbiorcą audiodeskrypcji.
W tym tekście chciałbym podzielić się swoimi wrażeniami z postrzegania tego udogodnienia na przestrzeni czasu.

Po raz pierwszy z audiodeskrypcją zetknąłem się 10 lat temu. Miało to miejsce przy okazji pokazu specjalnego, dedykowanego osobom z niepełnosprawnością wzroku, w kinie jednej z dużych sieci multipleksów. Ze względu na kondycję mojego wzroku, nie czułem potrzeby korzystania z udogodnienia. Traktowałem je wówczas bardziej jako ciekawostkę.

ludzie siedzący w ciemnej sali kinowej

Kilka lat później nastąpił punkt zwrotny. W 2017 i 2018 roku zrealizowałem reportaże z organizowanych przez Fundację Siódmy Zmysł pokazów dostępnych w ramach krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej.

Podczas rejestracji materiału miałem okazję poznać wrażenia osób przygotowujących audiodeskrypcję oraz widzów seansu. Pierwszą grupę stanowili studenci. Opowiadali o wyzwaniach, na jakie napotkali przygotowując udogodnienie. Druga grupa obejmowała widzów z niepełnosprawnością wzroku. Z entuzjazmem dzielili się wrażeniami z pokazu. Wśród opinii dominowało uznanie dla jakości audiodeskrypcji.

Niedługo potem mogłem poznać kulisy pracy audiodeskryptora. Po jednym z wspomnianych pokazów, wziąłem udział w specjalnym badaniu realizowanym przez Fundację. Dzięki temu uzmysłowiłem sobie, jak wiele czynników wpływa na jakość audiodeskrypcji. Są nimi m.in. rodzaj opisywanej sceny oraz lektora odczytującego opis, którym może być żywy lektor profesjonalny, lektor-aktor albo lektor komputerowy.

Międzynarodowy symbol audiodeskrypcji

Aktualna kondycja mojego wzroku powoduje, że seans z audiodeskrypcją wybieram w pierwszej kolejności. Nie zawsze jednak wybór ten cieszy.

Okres pandemii Covid-19 przysłużył się rozwojowi płatnych serwisów VOD (z wideo na żądanie). Najpopularniejsze platformy w ślad za wzbogacaniem oferty treści, dla części tytułów wprowadziły również udogodnienia. Jednak za ilością nie zawsze idzie w parze jakość. Ma to miejsce także w przypadku audiodeskrypcji.

ręka z pilotem skierowanym w kierunku telewizora

Brak profesjonalizmu w przygotowaniu udogodnienia ujawnia się w następujących elementach:

  • w niekompletnym opisie sceny;
  • w opisie sceny dynamicznej;
  • w opisach scen o dużym ładunku emocjonalnym;
  • w opisach scen intymnych

Ponadto w części opisów brakuje neutralności i obiektywizmu, co zakłada definicja audiodeskrypcji.

Rozczarowanie pojawić się może w trakcie rozmowy z osobą, która również obejrzała dany tytuł i różnimy się między sobą w jego odbiorze. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy oglądamy dany seans wspólnie z osobą widzącą.

Obecnie traktuję audiodeskrypcję jako sztukę, która powinna współistnieć z opisywanym dziełem.

Podsumowanie

Z jednej strony cieszy coraz częstsze pojawianie się udogodnień w szeroko pojętej kulturze. Z drugiej jednak, wyjątki potwierdzają regułę, co oznacza, że nie każde udogodnienie będzie należycie dopracowane.

Co prawda jako widz mam wybór, jednak zdarza się, że o autorze audiodeskrypcji dowiaduję się dopiero przy napisach końcowych.

Spodobał się Wam ten artykuł? Zachęcam do przeczytania o dostępności w komercyjnych serwisach VOD.

Zobacz również

Gadżety ułatwiające życie osobom w spektrum autyzmu

W dzisiejszym społeczeństwie komunikacja odgrywa kluczową rolę w naszym funkcjonowaniu. Jednak dla osób w spektrum autyzmu, komunikacja może być wyzwaniem. Osoby te często mają trudności z rozumieniem i używaniem języka zarówno werbalnego, jak i niewerbalnego. Problemy z intonacją głosu, gestykulacją czy odczytywaniem mowy ciała mogą wpływać na ich zdolność do efektywnego komunikowania się

Czy sklepy spożywcze są dostosowane do potrzeb osób niewidomych?

Sklepy spożywcze są nieodłączną częścią życia wszystkich ludzi. Wyjście do sklepu to mniej więcej godzina szukania niezbędnych produktów żywieniowych i udanie się z powrotem do domów dla większości z nas. Teraz wyobraźmy sobie jak w tego typu sklepach radzą sobie osoby niewidome.

Komunikacja miejska dla wszystkich: przyjazne rozwiązania dla osób niewidomych

Komunikacja miejska jest kluczowym elementem życia miejskiego, ale aby była naprawdę dostępna dla wszystkich, musi także brać pod uwagę i respektować potrzeby osób niewidomych, które tak jak wszyscy, z niej korzystają. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą uczynić komunikację miejską bardziej przyjazną dla tej grupy społecznej.

© Udostępnij się. All right reserved.