Artykuły

Dostępność letnich festiwali muzycznych .

Data publikacji: 22-08-2022

Wśród licznych atrakcji odbywających się latem, sporym zainteresowaniem cieszą się festiwale muzyczne. To duże imprezy plenerowe, w czasie których odbywają się koncerty gwiazd światowej sceny muzycznej oraz występują czołowi polscy wykonawcy.

Dla części osób z niepełnosprawnościami udział w tego rodzaju wydarzeniach może być wyzwaniem. Postanowiłem zgłębić temat dotyczący tego, czy i w jaki sposób organizatorzy letnich festiwali przewidują udział osób ze szczególnymi potrzebami. Zawarte w artykule informacje pochodzą m.in. z deklaracji organizatorów oraz relacji uczestników.

Orange Warsaw Festival

To zapoczątkowane w 2008 roku wydarzenie otwiera festiwalowe lato. Aktualnie odbywa się na początku czerwca na torze wyścigów konnych na Służewcu w Warszawie i trwa 2 dni.

Zapewnienie dostępności festiwalu koordynowane jest przez fundację Polska Bez Barier przy współpracy z trzema innymi organizacjami. Z roku na rok przybywa udogodnień. Wśród ujętych w artykule festiwali jest ich najwięcej. Poniżej skrócona lista przygotowanych rozwiązań:

  • bilet „N” uprawniający do wejścia z osobą wspierającą;
  • utwardzone ścieżki ułatwiające poruszanie się po terenie festiwalu;
  • przeszkoleni wolontariusze oraz dedykowany punkt obsługi priorytetowej;
  • platformy z rampami przy scenach umożliwiające komfortowe słuchanie koncertów;
  • pętle indukcyjne przy platformach przy obu scenach oraz w punkcie obsługi priorytetowej;
  • tłumacz języka migowego;
  • audiodeskrypcje wszystkich koncertów na scenie głównej na częstotliwości 91,5 FM oraz radio festiwalowe dostępne 15 minut przed każdym koncertem i po koncercie.
Logo festiwalu. Na pierwszym rzędzie słowo Orange w kolorze pomarańczowym, poniżej w drugim rzędzie słowo Warsaw na czarno, w trzecim rzędzie Festival na czarno. W dolnym rzędzie data 2022
Logo Orange Warsaw Festival - materiał organizatora

Open’er Festival

Impreza od lat przyciąga widzów nie tylko z naszego kraju. Odbywa się w Gdyni na lotnisku Kosakowo na przełomie czerwca i lipca. Dostępność wydarzenia ograniczona jest do ułatwienia poruszania się po terenie festiwalu, dedykowanych platform z rampami oraz w pełni zaangażowanego wsparcia wolontariuszy.

Tegoroczna edycja przyniosła organizatorom dodatkowe wyzwanie. Złe warunki pogodowe zmusiły do odwołania części koncertów oraz ewakuacji uczestników. Ta ostatnia przebiegła sprawnie. Zwrócono również koszty zakupu biletów.

Plakat reklamujący Open'er Festival 2022 - materiał organizatora

Pol’and’Rock Festival (dawniej Przystanek Woodstock)

To jedyny darmowy festiwal spośród wymienionych. Jego organizatorem jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. Odbywa się w ciągu kilku dni na przełomie lipca i sierpnia w wybranej miejscowości zachodniej Polski. Tegoroczna edycja miała miejsce w Czaplinku. To okazja do uczestnictwa w koncertach wykonawców i artystów, głównie z polskiej rockowej sceny alternatywnej.

Z udogodnień organizator oferuje tłumaczenie na PJM części towarzyszących koncertom spotkań ze znanymi osobistościami m.in. świata kultury w ramach Akademii Sztuk Przepięknych. Ponadto przygotowano również poradnik dotyczący udziału w wydarzeniu z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.

Brakuje w nim jednak informacji dedykowanych osobom z niepełnosprawnością wzroku. Można za to liczyć na wsparcie wolontariuszy.

Logo 28. edycji (2022) Pol'and'Rock Festival - materiał organizatora

Kraków Live Festival (wcześniej Coke Live Festival)

Ta dwudniowa impreza muzyczna odbywa się w drugiej połowie sierpnia na lotnisku Muzeum Lotnictwa Polskiego w stolicy Małopolski. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku Open’era, dostępność wydarzenia ograniczona jest do udogodnień architektonicznych (w tym utwardzonych ścieżek i dedykowanych platform z rampami) oraz wsparcia wolontariuszy.

Logo Kraków Live Festival - materiał organizatora

Uzupełnienie

Poza możliwością uczestniczenia w koncertach i wydarzeniach towarzyszących, na terenie ujętych w artykule festiwali dostępne są również punkty i strefy gastronomiczne oraz sanitarne. Ponadto w przypadku Open’era i festiwalu Pol’and’Rock można skorzystać z płatnych pól namiotowych. W trakcie każdego z festiwali obowiązują płatności bezgotówkowe.

Naturalnie tego rodzaju wydarzeń jest więcej. Jednak ze względu na brak zapewnienia dostępności, o pozostałych nie warto wspominać.

Podsumowanie

Za wyjątkiem stołecznego festiwalu Orange, organizatorzy pozostałych z wspomnianych wydarzeń przy zapewnieniu dostępności, koncentrują się głównie na udogodnieniach architektonicznych. W tej sytuacji dla wielu uczestników z niepełnosprawnościami, obok pomocy osób towarzyszących, obecność przygotowanych i zaangażowanych wolontariuszy będzie wymiernym i nierzadko jedynym wsparciem.

Większa otwartość na szczególne potrzeby odbiorców bez wątpienia podniesie atrakcyjność wydarzenia. By to osiągnąć, wystarczy skontaktować się z organizacjami lub instytucjami, które profesjonalnie i kompleksowo wspierają przygotowanie oraz dostosowanie dostępności wydarzenia.

Spodobał się Wam ten artykuł? Zachęcam do przeczytania o dostępności w innym obszarze kultury i sztuki, a konkretnie w muzeach.

Zobacz również

Pierwiosnki dostępności czyli udogodnienia dawno, dawno temu

W tym tekście czeka nas wycieczka w mniej i bardziej odległą przeszłość. Ku pierwiosnkom – nie, nie chodzi o kwiaty, których pojawienie się zapowiada wiosnę, ale o pierwsze wynalazki i pomysły służące jako udogodnienia osobom z niepełnosprawnościami narządu ruchu i słuchu.

Anna Goc „Głusza”, wydawnictwo Dowody na Istnienie – recenzja

Anna Goc to dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, na którego łamach od kilku lat publikuje artykuły dotyczące środowiska osób Głuchych w Polsce i problemów, z którymi się zmagają. Te teksty, jak przyznaje sama Autorka, dały początek „Głuszy” – zbiorowi reportaży poświęconym różnym sferom życia osób g/Głuchych.

Skutecznie o dostępności #2: savoir – vivre wobec osób z niepełnosprawnością ruchową. Przewodnik dla osób pracujących w instytucjach kultury oraz urzędach.

Savoir – vivre łączy w sobie dwa obszary. Obszar wiedzy i życia, teorii i praktyki.Podjęcie działań w zgodzie z jego zasadami, to gra warta przysłowiowej świeczki. Dzięki niemu nasza organizacja staje się rozpoznawalna, wiarygodna i kojarzona jako miejsce otwarte, dostępne i przyjazne. Takie, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób z niepełnosprawnością. Takie, z którego oferty można skorzystać w sposób maksymalnie niezależny i samodzielny, a w razie potrzeby, otrzymać dzięki życzliwości pracowników niezbędną pomoc przy pokonywaniu barier.

© Udostępnij się. All right reserved.