Artykuły

Dostępność w naziemnej telewizji cyfrowej .

Data publikacji: 01-06-2022

Od 28 marca br. rozpoczęto w Polsce pierwszy z czterech etapów wdrażania na poszczególnych obszarach nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVBT-2. To efekt decyzji Parlamentu Europejskiego z dnia 17 maja 2017 roku. Na mocy tej decyzji, najpóźniej do 30 czerwca br. państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do udostępnienia zakresu częstotliwości na potrzeby usług szerokopasmowych, w tym związanych z nadawaniem naziemnej telewizji cyfrowej.

Mężczyzna siedzi na sofie. Przed nim telewizor.

Obecnym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej jest DVBT. W porównaniu do odbiorników analogowych, uzyskujemy dzięki niemu przede wszystkim obraz i dźwięk zdecydowanie lepszej jakości. Obraz nawet wysokiej rozdzielczości HD, natomiast dźwięk wielokanałowy.

Nowy standard to oprócz jeszcze lepszej jakości dźwięku i obrazu, szereg usług dodatkowych takich jak elektroniczny przewodnik po programach (EPG), automatyczne wyszukiwanie programów, ustawianie czasu włączenia i wyłączenia wybranego programu, napisy ekranowe, wybór ścieżki dźwiękowej i wiele innych.

Pilot telewizyjny. W tle ekran włączonego telewizora.

Wśród udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami dostępne są ścieżka z audiodeskrypcją oraz napisy dla niesłyszących przy wybranych audycjach. Z obszaru kultury można na nie trafić przy wybranych tytułach filmów zarówno z klasyki jak i popularnych produkcji polskiego kina.

Sposób obsługi udogodnień nie został jak dotąd ujednolicony. Pozostaje posiłkować się instrukcją obsługi, podręcznikiem użytkownika lub stroną internetową producenta telewizora lub dekodera do odbioru nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVBT-2. Istnieje także możliwość, że dane udogodnienie będzie domyślnie włączone.

Standard DVBT-2 zostanie docelowo wdrożony w naszym kraju 1 lipca br. Aby sprawdzić czy nasz odbiornik telewizyjny jest zgodny z tym systemem, z listy programów należy wybrać kanał testowy o nazwie „sprawdzam TV” lub dowolny kanał z oznaczeniem „HEVC”.

Podsumowanie

Cieszą kolejne pojawiające się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Pozostaje mieć nadzieje, że będzie ich coraz więcej także w naziemnej telewizji cyfrowej oraz na to, że coraz łatwiej i wygodniej będzie można z nich korzystać.

Spodobał Wam się ten artykuł? Może poczytacie o dostępności w komercyjnych serwisach VOD?

Zobacz również

Skutecznie o dostępności #2: savoir – vivre wobec osób z niepełnosprawnością ruchową. Przewodnik dla osób pracujących w instytucjach kultury oraz urzędach.

Savoir – vivre łączy w sobie dwa obszary. Obszar wiedzy i życia, teorii i praktyki.Podjęcie działań w zgodzie z jego zasadami, to gra warta przysłowiowej świeczki. Dzięki niemu nasza organizacja staje się rozpoznawalna, wiarygodna i kojarzona jako miejsce otwarte, dostępne i przyjazne. Takie, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób z niepełnosprawnością. Takie, z którego oferty można skorzystać w sposób maksymalnie niezależny i samodzielny, a w razie potrzeby, otrzymać dzięki życzliwości pracowników niezbędną pomoc przy pokonywaniu barier.

Niewidomy kinomaniak recenzuje #3: miniserial „Minuta ciszy” (Canal+ Online)

Minuta ciszy” to liczący 6 odcinków polski miniserial kryminalny, podejmujący temat działalności branży pogrzebowej. Podobnie jak w przypadku większości produkcji oryginalnych Canal+, także dla tej przewidziano udogodnienia. Są nimi audiodeskrypcja oraz napisy dla niesłyszących.

Niewidomy kinomaniak recenzuje #2: miniserial „Wielka woda” (Netflix)

25 lat temu na Dolnym Śląsku miała miejsce powódź stulecia. Artystyczna wizja twórców filmowych inspirowana tym wydarzeniem została przedstawiona w 6-odcinkowym polskim dramacie katastroficznym pt. „Wielka woda”.

© Udostępnij się. All right reserved.