Artykuły

Dostępność w naziemnej telewizji cyfrowej .

Data publikacji: 01-06-2022

Od 28 marca br. rozpoczęto w Polsce pierwszy z czterech etapów wdrażania na poszczególnych obszarach nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVBT-2. To efekt decyzji Parlamentu Europejskiego z dnia 17 maja 2017 roku. Na mocy tej decyzji, najpóźniej do 30 czerwca br. państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do udostępnienia zakresu częstotliwości na potrzeby usług szerokopasmowych, w tym związanych z nadawaniem naziemnej telewizji cyfrowej.

Mężczyzna siedzi na sofie. Przed nim telewizor.

Obecnym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej jest DVBT. W porównaniu do odbiorników analogowych, uzyskujemy dzięki niemu przede wszystkim obraz i dźwięk zdecydowanie lepszej jakości. Obraz nawet wysokiej rozdzielczości HD, natomiast dźwięk wielokanałowy.

Nowy standard to oprócz jeszcze lepszej jakości dźwięku i obrazu, szereg usług dodatkowych takich jak elektroniczny przewodnik po programach (EPG), automatyczne wyszukiwanie programów, ustawianie czasu włączenia i wyłączenia wybranego programu, napisy ekranowe, wybór ścieżki dźwiękowej i wiele innych.

Pilot telewizyjny. W tle ekran włączonego telewizora.

Wśród udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami dostępne są ścieżka z audiodeskrypcją oraz napisy dla niesłyszących przy wybranych audycjach. Z obszaru kultury można na nie trafić przy wybranych tytułach filmów zarówno z klasyki jak i popularnych produkcji polskiego kina.

Sposób obsługi udogodnień nie został jak dotąd ujednolicony. Pozostaje posiłkować się instrukcją obsługi, podręcznikiem użytkownika lub stroną internetową producenta telewizora lub dekodera do odbioru nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVBT-2. Istnieje także możliwość, że dane udogodnienie będzie domyślnie włączone.

Standard DVBT-2 zostanie docelowo wdrożony w naszym kraju 1 lipca br. Aby sprawdzić czy nasz odbiornik telewizyjny jest zgodny z tym systemem, z listy programów należy wybrać kanał testowy o nazwie „sprawdzam TV” lub dowolny kanał z oznaczeniem „HEVC”.

Podsumowanie

Cieszą kolejne pojawiające się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Pozostaje mieć nadzieje, że będzie ich coraz więcej także w naziemnej telewizji cyfrowej oraz na to, że coraz łatwiej i wygodniej będzie można z nich korzystać.

Spodobał Wam się ten artykuł? Może poczytacie o dostępności w komercyjnych serwisach VOD?

Zobacz również

Gadżety ułatwiające życie osobom w spektrum autyzmu

W dzisiejszym społeczeństwie komunikacja odgrywa kluczową rolę w naszym funkcjonowaniu. Jednak dla osób w spektrum autyzmu, komunikacja może być wyzwaniem. Osoby te często mają trudności z rozumieniem i używaniem języka zarówno werbalnego, jak i niewerbalnego. Problemy z intonacją głosu, gestykulacją czy odczytywaniem mowy ciała mogą wpływać na ich zdolność do efektywnego komunikowania się

Czy sklepy spożywcze są dostosowane do potrzeb osób niewidomych?

Sklepy spożywcze są nieodłączną częścią życia wszystkich ludzi. Wyjście do sklepu to mniej więcej godzina szukania niezbędnych produktów żywieniowych i udanie się z powrotem do domów dla większości z nas. Teraz wyobraźmy sobie jak w tego typu sklepach radzą sobie osoby niewidome.

Komunikacja miejska dla wszystkich: przyjazne rozwiązania dla osób niewidomych

Komunikacja miejska jest kluczowym elementem życia miejskiego, ale aby była naprawdę dostępna dla wszystkich, musi także brać pod uwagę i respektować potrzeby osób niewidomych, które tak jak wszyscy, z niej korzystają. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą uczynić komunikację miejską bardziej przyjazną dla tej grupy społecznej.

© Udostępnij się. All right reserved.