Artykuły

Gadżety ułatwiające życie osobom w spektrum autyzmu .

Data publikacji: 10-02-2024

W dzisiejszym społeczeństwie komunikacja odgrywa kluczową rolę w naszym funkcjonowaniu. Jednak dla osób w spektrum autyzmu, komunikacja może być wyzwaniem. Osoby te często mają trudności z rozumieniem i używaniem języka zarówno werbalnego, jak i niewerbalnego. Problemy z intonacją głosu, gestykulacją czy odczytywaniem mowy ciała mogą wpływać na ich zdolność do efektywnego komunikowania się. Ponadto, osoby z autyzmem często preferują rutynę i strukturalne podejście do życia. Zmiany w harmonogramie lub niespodziewane sytuacje mogą powodować stres i dezorientację, co utrudnia im ekspresję myśli i uczuć.

W rezultacie, społeczna interakcja może być dla nich niezrozumiała oraz wymagająca dodatkowego wysiłku. Zrozumienie tych wyzwań jest kluczowe dla tworzenia bardziej inkluzywnego społeczeństwa, które zapewnia wsparcie i akceptację osobom w spektrum autyzmu. Dlatego istnieje wiele technologii wspomagających, które mogą pomóc im w codziennym życiu.

Jedną z najpopularniejszych form technologii wspomagających osoby z autyzmem to aplikacje mobilne. Istnieje wiele różnych aplikacji dostępnych zarówno na smartfony, jak i tablety, które pomagają osobom w spektrum autyzmu w komunikacji. Te aplikacje często zawierają obrazki lub symbole, które reprezentują różne słowa lub wyrażenia. Dzięki nim osoba w spektrum może łatwiej wyrazić swoje potrzeby i uczestniczyć w rozmowie efektywniej. Aplikacje te mogą również pomagać w nauce czytania i pisania poprzez dostarczanie interaktywnych ćwiczeń.

Smartfon z wieloma aplikacjami
Zdjęcie dodane przez MOHI SYED: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/osoba-trzymajaca-srebrny-smartfon-z-systemem-android-50614/

Kolejnym rodzajem technologii wspomagającej jest tzw. Augmentative and Alternative Communication (AAC) - Komunikacja Wspomagająca i Alternatywna. AAC obejmuje szeroki zakres narzędzi, które mogą pomóc w komunikacji. Jednym z przykładów jest tablica komunikacyjna, która składa się z obrazków lub symboli reprezentujących różne słowa lub wyrażenia. Osoba w spektrum może używać tej tablicy, aby wskazać swoje potrzeby i uczestniczyć w rozmowie. Innym przykładem jest elektroniczna komunikacja wzmacniana, która pozwala osobom z autyzmem na korzystanie z urządzenia elektronicznego, aby komunikować się za pomocą obrazków lub symboli.

Kolejną formą technologii wspomagającej dla osób w spektrum autyzmu są tzw. sensoryczne zabawki i urządzenia. Osoby w spektrum często mają trudności z regulacją bodźców sensorycznych, takich jak dźwięk, światło czy dotyk. Sensoryczne zabawki mogą pomóc im w radzeniu sobie z tymi trudnościami poprzez dostarczanie odpowiednich bodźców sensorycznych. Na przykład, zestawy do masażu lub wibracyjne poduszki mogą pomóc w uspokojeniu osoby w spektrum autyzmem poprzez dostarczenie muzyki lub miłych dla nich wibracji. Istnieją również specjalne lampki o niskim natężeniu światła, które mogą być stosowane jako formy terapii świetlnej dla osób w spektrum.

Dziewczynka trzyma w rękach popularną zabawkę pop it
Źródło zdjęcia: istockphoto/Alena Skarynka

Technologia wspomagająca może również pomagać osobom w spektrum autyzmu w nauce i rozwoju umiejętności społecznych. Interaktywne programy edukacyjne i gry komputerowe, które pomagają w nauce matematyki, czytania i pisania mogą okazać się bardzo pomocne. Ponadto, istnieją specjalne oprogramowania edukacyjne opracowane specjalnie dla osób z autyzmem, które mogą dostosować się do potrzeb i poziomu umiejętności ucznia.

Warto również wspomnieć o technologii noszonej lub ubraniowej dla osób z autyzmem. Na przykład, specjalne opaski na nadgarstek lub naszyjniki mogą być używane jako narzędzia terapeutyczne dla osób z trudnościami w regulacji emocji. Te urządzenia mają na celu monitorowanie poziomu stresu i pomagać osobom z autyzmem w radzeniu sobie z niepokojem poprzez dostarczanie odpowiednich bodźców dotykowych lub dźwiękowych.

Technologia wspomagająca odgrywa ogromną rolę w życiu osób z autyzmem. Aplikacje mobilne, AAC, sensoryczne zabawki i urządzenia, komputery oraz technologia noszona to tylko niektóre przykłady technologii, które mogą pomóc tym osobom w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki nim osoby w spektrum mają szansę na lepszą komunikację, naukę i rozwój umiejętności społecznych.

Podobał się Wam ten tekst? Zachęcam do przeczytania porcji wiedzy o miejscu wyciszenia.

Zobacz również

Oczami osób niewidomych – spacerując Niewidzialną Ulicą w Poznaniu

Niewidzialna Ulica w Poznaniu może pochwalić się unikalną ofertą, która zachęca do eksploracji świata poprzez zmysł dotyku, słuchu, zapachu, a nawet smaku, gdyż dostępne są także warsztaty kulinarne. Jedną z głównych atrakcji jest "Spacer w Ciemności", podczas którego uczestnicy prowadzeni przez niewidomego przewodnika, mogą przeżyć niezwykłą podróż przez miejsca, które wypełnione są dźwiękami, zapachami i fakturami, ale pozbawione są światła.

Sposoby poprawy dostępności dla osób niewidomych i niesłyszących w Twoim otoczeniu: Jak każdy może przyczynić się do tworzenia bardziej przyjaznej dla wszystkich przestrzeni?

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niewidomych i niesłyszących, jest nie tylko kwestią etyczną, ale także moralnym obowiązkiem, który każdy z nas powinien brać pod uwagę. Współczesne społeczeństwo staje przed wyzwaniem tworzenia przestrzeni, która jest przyjazna i dostępna dla wszystkich, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb.

Obalanie 5 mitów o autyzmie

Autyzm, charakteryzujący się trudnością w komunikacji z innymi oraz w uczeniu się, jest tematem, który przez wiele lat otaczały nieprawdziwe przekonania i szkodliwe stereotypy. Te fałszywe wyobrażenia nie tylko wpływają na sposób, w jaki społeczeństwo postrzega osoby ze spektrum, ale także mogą prowadzić do wykluczenia społecznego oraz ograniczeń w możliwościach rozwoju.

© Udostępnij się. All right reserved.