Artykuły

Gadżety ułatwiające życie osobom w spektrum autyzmu .

Data publikacji: 10-02-2024

W dzisiejszym społeczeństwie komunikacja odgrywa kluczową rolę w naszym funkcjonowaniu. Jednak dla osób w spektrum autyzmu, komunikacja może być wyzwaniem. Osoby te często mają trudności z rozumieniem i używaniem języka zarówno werbalnego, jak i niewerbalnego. Problemy z intonacją głosu, gestykulacją czy odczytywaniem mowy ciała mogą wpływać na ich zdolność do efektywnego komunikowania się. Ponadto, osoby z autyzmem często preferują rutynę i strukturalne podejście do życia. Zmiany w harmonogramie lub niespodziewane sytuacje mogą powodować stres i dezorientację, co utrudnia im ekspresję myśli i uczuć.

W rezultacie, społeczna interakcja może być dla nich niezrozumiała oraz wymagająca dodatkowego wysiłku. Zrozumienie tych wyzwań jest kluczowe dla tworzenia bardziej inkluzywnego społeczeństwa, które zapewnia wsparcie i akceptację osobom w spektrum autyzmu. Dlatego istnieje wiele technologii wspomagających, które mogą pomóc im w codziennym życiu.

Jedną z najpopularniejszych form technologii wspomagających osoby z autyzmem to aplikacje mobilne. Istnieje wiele różnych aplikacji dostępnych zarówno na smartfony, jak i tablety, które pomagają osobom w spektrum autyzmu w komunikacji. Te aplikacje często zawierają obrazki lub symbole, które reprezentują różne słowa lub wyrażenia. Dzięki nim osoba w spektrum może łatwiej wyrazić swoje potrzeby i uczestniczyć w rozmowie efektywniej. Aplikacje te mogą również pomagać w nauce czytania i pisania poprzez dostarczanie interaktywnych ćwiczeń.

Smartfon z wieloma aplikacjami
Zdjęcie dodane przez MOHI SYED: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/osoba-trzymajaca-srebrny-smartfon-z-systemem-android-50614/

Kolejnym rodzajem technologii wspomagającej jest tzw. Augmentative and Alternative Communication (AAC) - Komunikacja Wspomagająca i Alternatywna. AAC obejmuje szeroki zakres narzędzi, które mogą pomóc w komunikacji. Jednym z przykładów jest tablica komunikacyjna, która składa się z obrazków lub symboli reprezentujących różne słowa lub wyrażenia. Osoba w spektrum może używać tej tablicy, aby wskazać swoje potrzeby i uczestniczyć w rozmowie. Innym przykładem jest elektroniczna komunikacja wzmacniana, która pozwala osobom z autyzmem na korzystanie z urządzenia elektronicznego, aby komunikować się za pomocą obrazków lub symboli.

Kolejną formą technologii wspomagającej dla osób w spektrum autyzmu są tzw. sensoryczne zabawki i urządzenia. Osoby w spektrum często mają trudności z regulacją bodźców sensorycznych, takich jak dźwięk, światło czy dotyk. Sensoryczne zabawki mogą pomóc im w radzeniu sobie z tymi trudnościami poprzez dostarczanie odpowiednich bodźców sensorycznych. Na przykład, zestawy do masażu lub wibracyjne poduszki mogą pomóc w uspokojeniu osoby w spektrum autyzmem poprzez dostarczenie muzyki lub miłych dla nich wibracji. Istnieją również specjalne lampki o niskim natężeniu światła, które mogą być stosowane jako formy terapii świetlnej dla osób w spektrum.

Dziewczynka trzyma w rękach popularną zabawkę pop it
Źródło zdjęcia: istockphoto/Alena Skarynka

Technologia wspomagająca może również pomagać osobom w spektrum autyzmu w nauce i rozwoju umiejętności społecznych. Interaktywne programy edukacyjne i gry komputerowe, które pomagają w nauce matematyki, czytania i pisania mogą okazać się bardzo pomocne. Ponadto, istnieją specjalne oprogramowania edukacyjne opracowane specjalnie dla osób z autyzmem, które mogą dostosować się do potrzeb i poziomu umiejętności ucznia.

Warto również wspomnieć o technologii noszonej lub ubraniowej dla osób z autyzmem. Na przykład, specjalne opaski na nadgarstek lub naszyjniki mogą być używane jako narzędzia terapeutyczne dla osób z trudnościami w regulacji emocji. Te urządzenia mają na celu monitorowanie poziomu stresu i pomagać osobom z autyzmem w radzeniu sobie z niepokojem poprzez dostarczanie odpowiednich bodźców dotykowych lub dźwiękowych.

Technologia wspomagająca odgrywa ogromną rolę w życiu osób z autyzmem. Aplikacje mobilne, AAC, sensoryczne zabawki i urządzenia, komputery oraz technologia noszona to tylko niektóre przykłady technologii, które mogą pomóc tym osobom w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki nim osoby w spektrum mają szansę na lepszą komunikację, naukę i rozwój umiejętności społecznych.

Podobał się Wam ten tekst? Zachęcam do przeczytania porcji wiedzy o miejscu wyciszenia.

Zobacz również

Czy sklepy spożywcze są dostosowane do potrzeb osób niewidomych?

Sklepy spożywcze są nieodłączną częścią życia wszystkich ludzi. Wyjście do sklepu to mniej więcej godzina szukania niezbędnych produktów żywieniowych i udanie się z powrotem do domów dla większości z nas. Teraz wyobraźmy sobie jak w tego typu sklepach radzą sobie osoby niewidome.

Komunikacja miejska dla wszystkich: przyjazne rozwiązania dla osób niewidomych

Komunikacja miejska jest kluczowym elementem życia miejskiego, ale aby była naprawdę dostępna dla wszystkich, musi także brać pod uwagę i respektować potrzeby osób niewidomych, które tak jak wszyscy, z niej korzystają. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą uczynić komunikację miejską bardziej przyjazną dla tej grupy społecznej.

Czy reprezentacja ludzi niewidomych w serialach jest przedstawiona w sposób trafny?

Może oglądałam za mało seriali telewizyjnych, ale według mnie reprezentacja osób niewidomych w nich, czy to polskich czy jakichkolwiek innych, jest zazwyczaj znikoma. Pierwszy przeze mnie obejrzany serial, który przedstawia osobę niewidomą graną przez osobę widzącą, to serial „Daredevil” i postać Matta Murdocka granego przez Charliego Coxa.

© Udostępnij się. All right reserved.