Artykuły

Komunikacja z osobami G/głuchymi – porady i wskazówki .

Data publikacji: 27-04-2021

W niniejszym artykule będziemy skupiać się przede wszystkim na podstawach komunikacji z osobami G/głuchymi, nie(do)słyszącymi oraz na formie zachowania wobec nich (savoir-vivre). 

Jak się porozumieć?

Jeśli zamierzamy mówić, najlepiej upewnić się, że osoba G/głucha patrzy w naszą stronę. Gdyby tak się nie stało, warto zwrócić na siebie jej uwagę, np. lekko klepiemy w ramię, gasimy i zapalamy światła kilkukrotnie czy machamy dłonią. 

Warto zwrócić również uwagę na to, że osoby nie(do)słyszące nie są w stanie odczytać mowy z ruchu warg osób, które: mają wąsy zasłaniające usta; mają twarz skierowaną w różne strony; mówią bardzo szybko lub podczas mówienia zwykle zaciskają wargi i prawie ich nie otwierają. 

Zdarza się bardzo często, że w rozmowach uczestniczy tłumacz języka migowego. Wtedy nie należy zwracać się do niego, lecz bezpośrednio do osoby nie(do)słyszącej, zachowując z nią stały kontakt wzrokowy. Tłumacz języka migowego przekłada rozmowę obustronnie: PJM na język polski foniczny i na odwrót. Nie rozmawiamy bezpośrednio z tłumaczem. 

Mowa u większości osób nie(do)słyszących jest nie do końca rozwinięta. Jeśli nie będziemy w stanie zrozumieć rozmówcy, nie obrażamy nikogo, dając mu kartkę i coś do pisania, wykonując przy tym gest pisania. Nie ma powodu, by się bać komunikacji z osobami nie(do)słyszącymi. Nawet należy traktować takie spotkania jak rozmowę z obcokrajowcem.

Na asfaltowej drodze napis kredą: What do you mean?

Bon ton, czyli dobre maniery w kontaktach z Głuchymi

Na kulturę Głuchych również składa się savoir-vivre, czyli obowiązujące w danej grupie pewne zwyczaje, normy zachowań czy reguły grzeczności. Większość norm zachowań jest wspólna dla wszystkich, lecz Głusi posiadają odrębne normy jak: 

  1. Przy poznaniu nowej osoby Głusi nie mają w zwyczaju zwracać się do nowej osoby per „pani/pan”, lecz zwracają się na „Ty”. 
  2. Podczas komunikacji najistotniejszym elementem jest kontakt wzrokowy. Gdy kontakt wzrokowy jest zaburzony, spowodowany wieloma czynnikami zewnętrznymi takimi jak: uciekanie wzrokiem, kiwanie głową, patrzenie na ręce migającego, cała komunikacja nie będzie w stanie poprawnie funkcjonować. 
  3. Warto wspomnieć o czymś takim jak: „smacznego” – ten znak pokazuje się dwoma palcami stykającymi się na policzku. Jeśli chcemy życzyć Głuchym siedzącym przy stole „smacznego”, wtedy stukamy dwukrotnie kostkami zamkniętej dłoni w stół. 
  4. Brawa w społeczności Głuchej charakteryzują się tzw. oklaskami wizualnymi ☺ Unosi się wtedy ręce, rozcapierza palce i kręci rękami! Następnym razem będąc na koncercie czy innym wydarzeniu scenicznym nie zdziwimy się, widząc kręcące ręce nad głową.
  5. Za nic w świecie nie używamy przestarzałego zwrotu „głuchoniemi” w stosunku do osób G/głuchych czy nie(do)słyszących. Jest on bardzo obraźliwy, bowiem osoby te „mówią”, ale w swoim języku, czyli w JĘZYKU migowym. Nie posługują się językiem fonicznym jak osoby słyszące, ale absolutnie to nie znaczy, że NIE mówią. Użycie tego sformułowania wobec osób G/głuchych i nie(do)słyszących spowoduje niechęć do nadawcy i przy tym najczęściej koniec rozmowy. Warto o tym pamiętać.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, polecamy także lekturę tekstu o tym, jak osoby głuche radzą sobie podczas pandemii.

Zobacz również

Gadżety ułatwiające życie osobom w spektrum autyzmu

W dzisiejszym społeczeństwie komunikacja odgrywa kluczową rolę w naszym funkcjonowaniu. Jednak dla osób w spektrum autyzmu, komunikacja może być wyzwaniem. Osoby te często mają trudności z rozumieniem i używaniem języka zarówno werbalnego, jak i niewerbalnego. Problemy z intonacją głosu, gestykulacją czy odczytywaniem mowy ciała mogą wpływać na ich zdolność do efektywnego komunikowania się

Czy sklepy spożywcze są dostosowane do potrzeb osób niewidomych?

Sklepy spożywcze są nieodłączną częścią życia wszystkich ludzi. Wyjście do sklepu to mniej więcej godzina szukania niezbędnych produktów żywieniowych i udanie się z powrotem do domów dla większości z nas. Teraz wyobraźmy sobie jak w tego typu sklepach radzą sobie osoby niewidome.

Komunikacja miejska dla wszystkich: przyjazne rozwiązania dla osób niewidomych

Komunikacja miejska jest kluczowym elementem życia miejskiego, ale aby była naprawdę dostępna dla wszystkich, musi także brać pod uwagę i respektować potrzeby osób niewidomych, które tak jak wszyscy, z niej korzystają. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą uczynić komunikację miejską bardziej przyjazną dla tej grupy społecznej.

© Udostępnij się. All right reserved.