Artykuły

Komunikacja z osobami G/głuchymi – porady i wskazówki .

Data publikacji: 27-04-2021

W niniejszym artykule będziemy skupiać się przede wszystkim na podstawach komunikacji z osobami G/głuchymi, nie(do)słyszącymi oraz na formie zachowania wobec nich (savoir-vivre). 

Jak się porozumieć?

Jeśli zamierzamy mówić, najlepiej upewnić się, że osoba G/głucha patrzy w naszą stronę. Gdyby tak się nie stało, warto zwrócić na siebie jej uwagę, np. lekko klepiemy w ramię, gasimy i zapalamy światła kilkukrotnie czy machamy dłonią. 

Warto zwrócić również uwagę na to, że osoby nie(do)słyszące nie są w stanie odczytać mowy z ruchu warg osób, które: mają wąsy zasłaniające usta; mają twarz skierowaną w różne strony; mówią bardzo szybko lub podczas mówienia zwykle zaciskają wargi i prawie ich nie otwierają. 

Zdarza się bardzo często, że w rozmowach uczestniczy tłumacz języka migowego. Wtedy nie należy zwracać się do niego, lecz bezpośrednio do osoby nie(do)słyszącej, zachowując z nią stały kontakt wzrokowy. Tłumacz języka migowego przekłada rozmowę obustronnie: PJM na język polski foniczny i na odwrót. Nie rozmawiamy bezpośrednio z tłumaczem. 

Mowa u większości osób nie(do)słyszących jest nie do końca rozwinięta. Jeśli nie będziemy w stanie zrozumieć rozmówcy, nie obrażamy nikogo, dając mu kartkę i coś do pisania, wykonując przy tym gest pisania. Nie ma powodu, by się bać komunikacji z osobami nie(do)słyszącymi. Nawet należy traktować takie spotkania jak rozmowę z obcokrajowcem.

Na asfaltowej drodze napis kredą: What do you mean?

Bon ton, czyli dobre maniery w kontaktach z Głuchymi

Na kulturę Głuchych również składa się savoir-vivre, czyli obowiązujące w danej grupie pewne zwyczaje, normy zachowań czy reguły grzeczności. Większość norm zachowań jest wspólna dla wszystkich, lecz Głusi posiadają odrębne normy jak: 

  1. Przy poznaniu nowej osoby Głusi nie mają w zwyczaju zwracać się do nowej osoby per „pani/pan”, lecz zwracają się na „Ty”. 
  2. Podczas komunikacji najistotniejszym elementem jest kontakt wzrokowy. Gdy kontakt wzrokowy jest zaburzony, spowodowany wieloma czynnikami zewnętrznymi takimi jak: uciekanie wzrokiem, kiwanie głową, patrzenie na ręce migającego, cała komunikacja nie będzie w stanie poprawnie funkcjonować. 
  3. Warto wspomnieć o czymś takim jak: „smacznego” – ten znak pokazuje się dwoma palcami stykającymi się na policzku. Jeśli chcemy życzyć Głuchym siedzącym przy stole „smacznego”, wtedy stukamy dwukrotnie kostkami zamkniętej dłoni w stół. 
  4. Brawa w społeczności Głuchej charakteryzują się tzw. oklaskami wizualnymi ☺ Unosi się wtedy ręce, rozcapierza palce i kręci rękami! Następnym razem będąc na koncercie czy innym wydarzeniu scenicznym nie zdziwimy się, widząc kręcące ręce nad głową.
  5. Za nic w świecie nie używamy przestarzałego zwrotu „głuchoniemi” w stosunku do osób G/głuchych czy nie(do)słyszących. Jest on bardzo obraźliwy, bowiem osoby te „mówią”, ale w swoim języku, czyli w JĘZYKU migowym. Nie posługują się językiem fonicznym jak osoby słyszące, ale absolutnie to nie znaczy, że NIE mówią. Użycie tego sformułowania wobec osób G/głuchych i nie(do)słyszących spowoduje niechęć do nadawcy i przy tym najczęściej koniec rozmowy. Warto o tym pamiętać.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, polecamy także lekturę tekstu o tym, jak osoby głuche radzą sobie podczas pandemii.

Zobacz również

Pierwiosnki dostępności czyli udogodnienia dawno, dawno temu

W tym tekście czeka nas wycieczka w mniej i bardziej odległą przeszłość. Ku pierwiosnkom – nie, nie chodzi o kwiaty, których pojawienie się zapowiada wiosnę, ale o pierwsze wynalazki i pomysły służące jako udogodnienia osobom z niepełnosprawnościami narządu ruchu i słuchu.

Anna Goc „Głusza”, wydawnictwo Dowody na Istnienie – recenzja

Anna Goc to dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, na którego łamach od kilku lat publikuje artykuły dotyczące środowiska osób Głuchych w Polsce i problemów, z którymi się zmagają. Te teksty, jak przyznaje sama Autorka, dały początek „Głuszy” – zbiorowi reportaży poświęconym różnym sferom życia osób g/Głuchych.

© Udostępnij się. All right reserved.