Artykuły

Komunikacja z osobami G/głuchymi – porady i wskazówki .

Data publikacji: 27-04-2021

W niniejszym artykule będziemy skupiać się przede wszystkim na podstawach komunikacji z osobami G/głuchymi, nie(do)słyszącymi oraz na formie zachowania wobec nich (savoir-vivre). 

Jak się porozumieć?

Jeśli zamierzamy mówić, najlepiej upewnić się, że osoba G/głucha patrzy w naszą stronę. Gdyby tak się nie stało, warto zwrócić na siebie jej uwagę, np. lekko klepiemy w ramię, gasimy i zapalamy światła kilkukrotnie czy machamy dłonią. 

Warto zwrócić również uwagę na to, że osoby nie(do)słyszące nie są w stanie odczytać mowy z ruchu warg osób, które: mają wąsy zasłaniające usta; mają twarz skierowaną w różne strony; mówią bardzo szybko lub podczas mówienia zwykle zaciskają wargi i prawie ich nie otwierają. 

Zdarza się bardzo często, że w rozmowach uczestniczy tłumacz języka migowego. Wtedy nie należy zwracać się do niego, lecz bezpośrednio do osoby nie(do)słyszącej, zachowując z nią stały kontakt wzrokowy. Tłumacz języka migowego przekłada rozmowę obustronnie: PJM na język polski foniczny i na odwrót. Nie rozmawiamy bezpośrednio z tłumaczem. 

Mowa u większości osób nie(do)słyszących jest nie do końca rozwinięta. Jeśli nie będziemy w stanie zrozumieć rozmówcy, nie obrażamy nikogo, dając mu kartkę i coś do pisania, wykonując przy tym gest pisania. Nie ma powodu, by się bać komunikacji z osobami nie(do)słyszącymi. Nawet należy traktować takie spotkania jak rozmowę z obcokrajowcem.

Na asfaltowej drodze napis kredą: What do you mean?

Bon ton, czyli dobre maniery w kontaktach z Głuchymi

Na kulturę Głuchych również składa się savoir-vivre, czyli obowiązujące w danej grupie pewne zwyczaje, normy zachowań czy reguły grzeczności. Większość norm zachowań jest wspólna dla wszystkich, lecz Głusi posiadają odrębne normy jak: 

  1. Przy poznaniu nowej osoby Głusi nie mają w zwyczaju zwracać się do nowej osoby per „pani/pan”, lecz zwracają się na „Ty”. 
  2. Podczas komunikacji najistotniejszym elementem jest kontakt wzrokowy. Gdy kontakt wzrokowy jest zaburzony, spowodowany wieloma czynnikami zewnętrznymi takimi jak: uciekanie wzrokiem, kiwanie głową, patrzenie na ręce migającego, cała komunikacja nie będzie w stanie poprawnie funkcjonować. 
  3. Warto wspomnieć o czymś takim jak: „smacznego” – ten znak pokazuje się dwoma palcami stykającymi się na policzku. Jeśli chcemy życzyć Głuchym siedzącym przy stole „smacznego”, wtedy stukamy dwukrotnie kostkami zamkniętej dłoni w stół. 
  4. Brawa w społeczności Głuchej charakteryzują się tzw. oklaskami wizualnymi ☺ Unosi się wtedy ręce, rozcapierza palce i kręci rękami! Następnym razem będąc na koncercie czy innym wydarzeniu scenicznym nie zdziwimy się, widząc kręcące ręce nad głową.
  5. Za nic w świecie nie używamy przestarzałego zwrotu „głuchoniemi” w stosunku do osób G/głuchych czy nie(do)słyszących. Jest on bardzo obraźliwy, bowiem osoby te „mówią”, ale w swoim języku, czyli w JĘZYKU migowym. Nie posługują się językiem fonicznym jak osoby słyszące, ale absolutnie to nie znaczy, że NIE mówią. Użycie tego sformułowania wobec osób G/głuchych i nie(do)słyszących spowoduje niechęć do nadawcy i przy tym najczęściej koniec rozmowy. Warto o tym pamiętać.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, polecamy także lekturę tekstu o tym, jak osoby głuche radzą sobie podczas pandemii.

Zobacz również

Oczami osób niewidomych – spacerując Niewidzialną Ulicą w Poznaniu

Niewidzialna Ulica w Poznaniu może pochwalić się unikalną ofertą, która zachęca do eksploracji świata poprzez zmysł dotyku, słuchu, zapachu, a nawet smaku, gdyż dostępne są także warsztaty kulinarne. Jedną z głównych atrakcji jest "Spacer w Ciemności", podczas którego uczestnicy prowadzeni przez niewidomego przewodnika, mogą przeżyć niezwykłą podróż przez miejsca, które wypełnione są dźwiękami, zapachami i fakturami, ale pozbawione są światła.

Sposoby poprawy dostępności dla osób niewidomych i niesłyszących w Twoim otoczeniu: Jak każdy może przyczynić się do tworzenia bardziej przyjaznej dla wszystkich przestrzeni?

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niewidomych i niesłyszących, jest nie tylko kwestią etyczną, ale także moralnym obowiązkiem, który każdy z nas powinien brać pod uwagę. Współczesne społeczeństwo staje przed wyzwaniem tworzenia przestrzeni, która jest przyjazna i dostępna dla wszystkich, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb.

Obalanie 5 mitów o autyzmie

Autyzm, charakteryzujący się trudnością w komunikacji z innymi oraz w uczeniu się, jest tematem, który przez wiele lat otaczały nieprawdziwe przekonania i szkodliwe stereotypy. Te fałszywe wyobrażenia nie tylko wpływają na sposób, w jaki społeczeństwo postrzega osoby ze spektrum, ale także mogą prowadzić do wykluczenia społecznego oraz ograniczeń w możliwościach rozwoju.

© Udostępnij się. All right reserved.