Artykuły

Łowiąc dostępne multimedia .

Data publikacji: 18-10-2021

Któregoś dnia chciałem obejrzeć dostępny film lub spektakl w internecie. Musiałem uzbroić się w cierpliwość wędkarza, ponieważ w sieci występuje niepoliczalna ilość produkcji audiowizualnych dostępnych niemalże na wyciągnięcie ręki. Jednak gdy zaczniemy szukać czegoś z audiodeskrypcją czy napisami, wybór bardzo się z kurczy.

Na biurku stoi otwarty laptop.

Poszukiwania

Niedawno zacząłem eksplorować internet w poszukiwaniu stron z multimediami dostosowanymi do osób z niepełnosprawnościami. 

W mojej opinii niekwestionowanym liderem zarówno pod względem dostępności strony jak i  filmów jest portal adapter.pl. To oczywisty wybór, nie mogłem o nim nie wspomnieć. Korzystam z niego już prawie 6 lat.

Postanowiłem jednak sprawdzić, czy istnieje jakaś alternatywa.

DZDN- Dział Zbiorów Dla Niewidomych

Jak sama nazwa wskazuje zawiera on treści dostępne dla niewidomych.

Aby korzystać z zasobów tej strony, należy się zapisać wysyłając niezbędne dokumenty  m.in. orzeczenie itp.

Strona jest dostępna dla użytkowników programów udźwiękowiających, ponadto jest jasna i przejrzysta.Filmy z audiodeskrypcją są dostępne w sporej ilości na płytach CD oraz w serwisie wypożyczeń on-line. Można tu znaleźć polskie i zagraniczne tytuły.

Ninateka

Ninateka to Narodowy Instytut Audiowizualny.

Jak możemy przeczytać na stronie „Ninateka oznacza bibliotekę multimedialną w ramach serwisu – serwis udostępniania treści audialnych i audiowizualnych”. A od siebie dodam, że również „zwykłych” i dostosowanych.

W tym roku portal został zmodernizowany, co niekorzystnie wpłynęło zarówno na dostępność strony jak i wybór multimediów z AD, choć autorzy twierdzą, że na bieżąco będą je dodawać. Na szczęście niektóre filmy są dostępne z tłumaczeniem na PJM i napisami. Na stronie znajdują się zarówno treści darmowe jak i płatne. Te drugie możemy obejrzeć po zalogowaniu się na uprzednio utworzone konto. Ze strony korzysta mi się tak sobie. Ciężko mi jest na przykład trafić na wyszukiwarkę, żeby znaleźć  film z audiodeskrypcją. Samo  wybranie filmu z dostosowaniem jest trudne dla niewidomego, ponieważ niektóre filmy występują z dostosowaniem lub bez i aby obejrzeć materiał na przykład z audiodeskrypcją, spośród dwóch przycisków należy wybrać ten z trójkątem i otwartą dłonią. Problem w tym, że obydwa są podpisane jako "oglądaj". Jeden z nich powinien być opisany np. "oglądaj film z AD/PJM". Problem sprawiło mi również znalezienie przycisku, bądź linku przekierowującego  do strony logowania.

w ciemnym pomieszczeniu widać przymknięty ale włączony i świecący laptop

De Facto

Portal stworzony przez Stowarzyszenie "De Facto" posiada parę podstron m.in. e-kiosk z prasą, która jest przetworzona do postaci plików tekstowych. Dzięki temu każdy screen reader poradzi sobie z ich odczytem bez problemu. Aby korzystać z zasobów tej strony, należy się zarejestrować wypełniając formularz, który następnie trzeba wysłać pocztą tradycyjną na adres Stowarzyszenia “De Facto”.

“Pociąg” jest portalem filmowym należącym również do Stowarzyszenia “De Facto”. Tutaj po uprzednim zarejestrowaniu się, mamy dostęp do filmów, spektakli, oper, a także forum dyskusyjnego. Dostęp jest darmowy. Jedyny koszt to wysiłek przy wypełnianiu i wysyłaniu formularza rejestracyjnego.

VOD.pl

Pod tym linkiem znajdują się filmy z AD i napisami. Moim zdaniem wybór filmów jest satysfakcjonujący. Aby obejrzeć film, trzeba za niego zapłacić, co wymaga założenia konta. Strona jest dostępna dla programów udźwiękowiających.

VOD.TVP.pl

Ta strona może nie jest wzorem dostępności, nie mniej jednak bez większych problemów można przejść do wybranego filmu za pomocą klawiatury. Na stronie znajduje się 10 filmów z audiodeskrypcją, wszystkie polskie i po rekonstrukcji cyfrowej. Można je obejrzeć za darmo, ale trzeba się przygotować na bloki reklamowe zarówno przed jak i w trakcie oglądania. Audiodeskrypcja jest na dobrym poziomie. Niewątpliwym plusem jest to, że nie trzeba jej włączać oddzielnie.

Jeśli znacie jakąś stronę zawierającą dostosowane treści, która nie została ujęta w tym artykule, to zapraszamy do kontaktu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Może zechcesz poczytać o dostępności w komercyjnych serwisach VOD?

Zobacz również

Gadżety ułatwiające życie osobom w spektrum autyzmu

W dzisiejszym społeczeństwie komunikacja odgrywa kluczową rolę w naszym funkcjonowaniu. Jednak dla osób w spektrum autyzmu, komunikacja może być wyzwaniem. Osoby te często mają trudności z rozumieniem i używaniem języka zarówno werbalnego, jak i niewerbalnego. Problemy z intonacją głosu, gestykulacją czy odczytywaniem mowy ciała mogą wpływać na ich zdolność do efektywnego komunikowania się

Czy sklepy spożywcze są dostosowane do potrzeb osób niewidomych?

Sklepy spożywcze są nieodłączną częścią życia wszystkich ludzi. Wyjście do sklepu to mniej więcej godzina szukania niezbędnych produktów żywieniowych i udanie się z powrotem do domów dla większości z nas. Teraz wyobraźmy sobie jak w tego typu sklepach radzą sobie osoby niewidome.

Komunikacja miejska dla wszystkich: przyjazne rozwiązania dla osób niewidomych

Komunikacja miejska jest kluczowym elementem życia miejskiego, ale aby była naprawdę dostępna dla wszystkich, musi także brać pod uwagę i respektować potrzeby osób niewidomych, które tak jak wszyscy, z niej korzystają. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą uczynić komunikację miejską bardziej przyjazną dla tej grupy społecznej.

© Udostępnij się. All right reserved.