Artykuły

Niewidomy kinomaniak recenzuje #2: miniserial „Wielka woda” (Netflix) .

Data publikacji: 18-10-2022

25 lat temu na Dolnym Śląsku miała miejsce powódź stulecia. Artystyczna wizja twórców filmowych inspirowana tym wydarzeniem została przedstawiona w 6-odcinkowym polskim dramacie katastroficznym pt. „Wielka woda”.

Produkcja dostępna jest w całości w serwisie Netflix od 5 października br. z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Za jej reżyserię odpowiada Jan Holoubek.

Powódź w miejskim parku, jesienią. Ciemna, brudna woda sięga do połowy wysokości latarń.
Powódź w mieście (źródło: Unsplash.com)

Tytułowa wielka woda wpływa na kilka wątków zaprezentowanych w serialu. Obok wiodącego, dotyczącego prywatnego życia głównych bohaterów, istotny dla fabuły jest również wątek społeczno-polityczny.

To opowieść, która wciąga. Twórcy ambitnie podeszli do odwzorowania rzeczywistości i klimatu lat dziewięćdziesiątych. Moje uznanie budzi również ukazanie skali kataklizmu.

Jestem także pod wrażeniem wkładu pełnej wyrazistych ról obsady w tę produkcję. Główną bohaterką miniserialu jest grana przez Agnieszkę Żulewską wykwalifikowana i bezkompromisowa hydrolożka Jaśmina Tremer. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Tomasz Schuchardt, Ireneusz Czop, Anna Dymna, Jerzy Trela, Tomasz Kot, Blanka Kot, Maria Maj, Leszek Lichota, Tomasz Sapryk oraz Lech Dyblik.

Na ekranie laptopa główna strona witryny Netflix z propozycjami filmów i seriali do obejrzenia.
"Wielka woda" to kolejny serial z audiodeskrypcją, który jest dostępny na platformie Netflix

Produkcja nie jest jednak pozbawiona wad. Odpowiada za nie nierówny scenariusz, w którym mają miejsce uproszczenia. Przy mnogości wątków oraz dość rozległym obszarze fabuły, główni bohaterowie zbyt często przypadkowo na siebie trafiają.

Audiodeskrypcja spełnia moje minimalne wymagania. O ile nadąża za akcją, o tyle brakuje mi większej szczegółowości przy opisach wyglądu scen oraz postaci.

Podsumowanie

Miniserial „Wielka woda” to produkcja zdecydowanie warta polecenia. Miłośnicy gatunku nie powinni się zawieść. Na uznanie zasługuje oddanie realizmu katastrofy, jak również klimatu lat dziewięćdziesiątych. Nie zawodzi doborowa obsada. Słabych stron jest tu naprawdę niewiele.

Jakość audiodeskrypcji pozostawia wiele do życzenia, jednak jak na standardy platformy Netflix w tym aspekcie tym razem jest nienajgorzej.

Ocena serialu: 8/10

Ocena audiodeskrypcji: 5/10

Zobacz również

Skutecznie o dostępności #2: savoir – vivre wobec osób z niepełnosprawnością ruchową. Przewodnik dla osób pracujących w instytucjach kultury oraz urzędach.

Savoir – vivre łączy w sobie dwa obszary. Obszar wiedzy i życia, teorii i praktyki.Podjęcie działań w zgodzie z jego zasadami, to gra warta przysłowiowej świeczki. Dzięki niemu nasza organizacja staje się rozpoznawalna, wiarygodna i kojarzona jako miejsce otwarte, dostępne i przyjazne. Takie, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób z niepełnosprawnością. Takie, z którego oferty można skorzystać w sposób maksymalnie niezależny i samodzielny, a w razie potrzeby, otrzymać dzięki życzliwości pracowników niezbędną pomoc przy pokonywaniu barier.

Niewidomy kinomaniak recenzuje #3: miniserial „Minuta ciszy” (Canal+ Online)

Minuta ciszy” to liczący 6 odcinków polski miniserial kryminalny, podejmujący temat działalności branży pogrzebowej. Podobnie jak w przypadku większości produkcji oryginalnych Canal+, także dla tej przewidziano udogodnienia. Są nimi audiodeskrypcja oraz napisy dla niesłyszących.

Skutecznie o dostępności: komunikacja. Broszura dla organizatorów wydarzeń.

Audiodeskrypcja, uczestnictwo tłumacza Polskiego Języka Migowego, przestrzeń bez barier architektonicznych, zapewnienie pętli indukcyjnej czy pomocy dotykowych – obecność wszystkich tych narzędzi podczas wydarzeń kulturalnych to ważny i widoczny przejaw rozwoju dostępności w Polsce. To także zmiana sposobu myślenia: osoby z niepełnosprawnościami dzięki nim stają się aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego, są bardziej widoczne w przestrzeni publicznej, nawiązują interakcje, zamiast dawnej bierności lub ciągłej walki z wykluczeniem informacyjnym, komunikacyjnym czy cyfrowym.

© Udostępnij się. All right reserved.