Artykuły

Niewidomy kinomaniak recenzuje: „Broad Peak” (Netflix) .

Data publikacji: 26-09-2022

„Broad Peak” to polski dramat biograficzny w reżyserii Leszka Dawida. Film opowiada historię Macieja Berbeki. Ten polski himalaista postanowił zdobyć zimą jeden z najtrudniejszych szczytów świata.

Wysokie, ośnieżone szczyty górskie w słoneczny dzień.
Panorama Himalajów, źródło: unsplash.com

Jako miłośnik dobrego kina oraz górskich wycieczek czekałem na ten film. Jego produkcja trwała łącznie 4 lata. Kiedy dowiedziałem się, że 5 dni po premierze kinowej pojawi się na platformie Netflix z audiodeskrypcją, szczególnie się ucieszyłem. Tytuł ten nie był ujęty w repertuarze pobliskiego kina, natomiast w kinach, w których jest wyświetlany, nie przewidziano dla niego udogodnień. Ponadto ilość projekcji jest mocno ograniczona.

Czy było warto czekać…?

Pilot telewizyjny. W tle ekran włączonego telewizora.

Moja ocena w znacznym stopniu podyktowana jest jakością udogodnienia.

Jeśli miałbym zrecenzować ten film jednym słowem, byłoby nim rozczarowanie. Po obejrzeniu odczuwam spory niedosyt. Jeśli twórcy filmu postanowili na poważnie przedstawić historię jednego z największych polskich himalaistów, to efekt tego nie oddaje. Brakuje emocji, napięcia oraz ukazania pasji związanej z wspinaczką wysokogórską w ekstremalnych warunkach.

Niewiele dowiaduję się również na temat przygotowań do pokazanych w filmie wypraw. Nie ratuje tej produkcji także obsada. W rolach głównych wystąpili Ireneusz Czop, Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat, Piotr Głowacki i Dawid Ogrodnik. Piękne zdjęcia, patetyczna muzyka oraz wykorzystanie materiałów archiwalnych to dla mnie zdecydowanie za mało.
Najsłabszym elementem „Broad Peak” jest scenariusz. Tę historię można było opowiedzieć w zdecydowanie bardziej ciekawy i angażujący widza sposób.

Po raz kolejny zawiodłem się na audiodeskrypcji udostępnianej w serwisie Netflix. O ile opisy scen z widokami są dostatecznie wyczerpujące, o tyle opisy fabuły są zbyt oszczędne. To odbiera przyjemność z oglądania i w pewien sposób dyskryminuje widza będącego odbiorcą udogodnienia.

Podsumowanie

Po obejrzeniu filmu Broad Peak” z audiodeskrypcją w serwisie Netflix nasunęła mi się następująca myśl: przypomniałem sobie czasy szkolne. W pewnym momencie obok lektur pojawiły się na rynku do nich streszczenia. Ten film jest właśnie takim streszczeniem odbierającym widzowi przyjemność z odbioru seansu.

Ocena filmu: 5/10
Ocena audiodeskrypcji: 3/10

Podobała się Wam ta recenzja? Może przeczytacie o portalu Adapter, na którym znajdziecie kilkaset filmów z audiodeskrypcją

Zobacz również

Oczami osób niewidomych – spacerując Niewidzialną Ulicą w Poznaniu

Niewidzialna Ulica w Poznaniu może pochwalić się unikalną ofertą, która zachęca do eksploracji świata poprzez zmysł dotyku, słuchu, zapachu, a nawet smaku, gdyż dostępne są także warsztaty kulinarne. Jedną z głównych atrakcji jest "Spacer w Ciemności", podczas którego uczestnicy prowadzeni przez niewidomego przewodnika, mogą przeżyć niezwykłą podróż przez miejsca, które wypełnione są dźwiękami, zapachami i fakturami, ale pozbawione są światła.

Sposoby poprawy dostępności dla osób niewidomych i niesłyszących w Twoim otoczeniu: Jak każdy może przyczynić się do tworzenia bardziej przyjaznej dla wszystkich przestrzeni?

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niewidomych i niesłyszących, jest nie tylko kwestią etyczną, ale także moralnym obowiązkiem, który każdy z nas powinien brać pod uwagę. Współczesne społeczeństwo staje przed wyzwaniem tworzenia przestrzeni, która jest przyjazna i dostępna dla wszystkich, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb.

Obalanie 5 mitów o autyzmie

Autyzm, charakteryzujący się trudnością w komunikacji z innymi oraz w uczeniu się, jest tematem, który przez wiele lat otaczały nieprawdziwe przekonania i szkodliwe stereotypy. Te fałszywe wyobrażenia nie tylko wpływają na sposób, w jaki społeczeństwo postrzega osoby ze spektrum, ale także mogą prowadzić do wykluczenia społecznego oraz ograniczeń w możliwościach rozwoju.

© Udostępnij się. All right reserved.