Artykuły

Niewidomy kinomaniak recenzuje: „Broad Peak” (Netflix) .

Data publikacji: 26-09-2022

„Broad Peak” to polski dramat biograficzny w reżyserii Leszka Dawida. Film opowiada historię Macieja Berbeki. Ten polski himalaista postanowił zdobyć zimą jeden z najtrudniejszych szczytów świata.

Wysokie, ośnieżone szczyty górskie w słoneczny dzień.
Panorama Himalajów, źródło: unsplash.com

Jako miłośnik dobrego kina oraz górskich wycieczek czekałem na ten film. Jego produkcja trwała łącznie 4 lata. Kiedy dowiedziałem się, że 5 dni po premierze kinowej pojawi się na platformie Netflix z audiodeskrypcją, szczególnie się ucieszyłem. Tytuł ten nie był ujęty w repertuarze pobliskiego kina, natomiast w kinach, w których jest wyświetlany, nie przewidziano dla niego udogodnień. Ponadto ilość projekcji jest mocno ograniczona.

Czy było warto czekać…?

Pilot telewizyjny. W tle ekran włączonego telewizora.

Moja ocena w znacznym stopniu podyktowana jest jakością udogodnienia.

Jeśli miałbym zrecenzować ten film jednym słowem, byłoby nim rozczarowanie. Po obejrzeniu odczuwam spory niedosyt. Jeśli twórcy filmu postanowili na poważnie przedstawić historię jednego z największych polskich himalaistów, to efekt tego nie oddaje. Brakuje emocji, napięcia oraz ukazania pasji związanej z wspinaczką wysokogórską w ekstremalnych warunkach.

Niewiele dowiaduję się również na temat przygotowań do pokazanych w filmie wypraw. Nie ratuje tej produkcji także obsada. W rolach głównych wystąpili Ireneusz Czop, Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat, Piotr Głowacki i Dawid Ogrodnik. Piękne zdjęcia, patetyczna muzyka oraz wykorzystanie materiałów archiwalnych to dla mnie zdecydowanie za mało.
Najsłabszym elementem „Broad Peak” jest scenariusz. Tę historię można było opowiedzieć w zdecydowanie bardziej ciekawy i angażujący widza sposób.

Po raz kolejny zawiodłem się na audiodeskrypcji udostępnianej w serwisie Netflix. O ile opisy scen z widokami są dostatecznie wyczerpujące, o tyle opisy fabuły są zbyt oszczędne. To odbiera przyjemność z oglądania i w pewien sposób dyskryminuje widza będącego odbiorcą udogodnienia.

Podsumowanie

Po obejrzeniu filmu Broad Peak” z audiodeskrypcją w serwisie Netflix nasunęła mi się następująca myśl: przypomniałem sobie czasy szkolne. W pewnym momencie obok lektur pojawiły się na rynku do nich streszczenia. Ten film jest właśnie takim streszczeniem odbierającym widzowi przyjemność z odbioru seansu.

Ocena filmu: 5/10
Ocena audiodeskrypcji: 3/10

Podobała się Wam ta recenzja? Może przeczytacie o portalu Adapter, na którym znajdziecie kilkaset filmów z audiodeskrypcją

Zobacz również

Gadżety ułatwiające życie osobom w spektrum autyzmu

W dzisiejszym społeczeństwie komunikacja odgrywa kluczową rolę w naszym funkcjonowaniu. Jednak dla osób w spektrum autyzmu, komunikacja może być wyzwaniem. Osoby te często mają trudności z rozumieniem i używaniem języka zarówno werbalnego, jak i niewerbalnego. Problemy z intonacją głosu, gestykulacją czy odczytywaniem mowy ciała mogą wpływać na ich zdolność do efektywnego komunikowania się

Czy sklepy spożywcze są dostosowane do potrzeb osób niewidomych?

Sklepy spożywcze są nieodłączną częścią życia wszystkich ludzi. Wyjście do sklepu to mniej więcej godzina szukania niezbędnych produktów żywieniowych i udanie się z powrotem do domów dla większości z nas. Teraz wyobraźmy sobie jak w tego typu sklepach radzą sobie osoby niewidome.

Komunikacja miejska dla wszystkich: przyjazne rozwiązania dla osób niewidomych

Komunikacja miejska jest kluczowym elementem życia miejskiego, ale aby była naprawdę dostępna dla wszystkich, musi także brać pod uwagę i respektować potrzeby osób niewidomych, które tak jak wszyscy, z niej korzystają. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą uczynić komunikację miejską bardziej przyjazną dla tej grupy społecznej.

© Udostępnij się. All right reserved.