Artykuły

Sytuacja alarmowa? – te aplikacje pomogą w uzyskaniu niezbędnej pomocy .

Data publikacji: 10-06-2023

Zgodnie z Raportem Komisji Ekspertów ds. Osób Głuchych z 2020 roku osoby głuche są w Polsce najbardziej wykluczaną grupą społeczeństwa, a dodatkowo Polska jako kraj nie zapewnia wystarczających narzędzi służących do powiadamiania służb w sytuacjach kryzysowych. W rekomendacjach komisja zawarła takie punkty jak:

  1. Szkolenie służb pod kątem komunikacji z osobami, które nie słyszą
  2. Zapewnienie wszystkim dostępu do informacji w sytuacjach kryzysowych
  3. Zwiększenie popularności aplikacji Alarm 112, przygotowanej z myślą o osobach głuchych, których w Polsce jest około 500 tysięcy, a na świecie liczba ta dochodzi do 70 milionów.

ALARM112

Logo aplikacji ALARM 112 - na czerwonym tle białe kontury granic Polski z wrysowaną słuchawką telefoniczną. Wewnątrz konturów cyfry 112
Logo aplikacji ALARM112, źródło: https://www.gov.pl/web/kwpsp-poznan/aplikacja-mobilna-alarm112

Alarm112 należy używać w takich samych sytuacjach jak numeru alarmowego 112. Aplikacja jest bardzo czytelna i łatwa w obsłudze, co ułatwia wezwanie pomocy w stresujących sytuacjach. Po dokonaniu zgłoszenia możliwy jest kontakt z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego drogą SMS. Uruchomiony jest też numer 728 112 112 dla osób niesłyszących, który działa tylko na terenie województwa Małopolskiego; umożliwia on wysłanie SMS w celu zgłoszenia sytuacji alarmowej.

MOJA KOMENDA

Dodatkowo, w sytuacjach niewymagających nagłej interwencji służb można skorzystać z aplikacji „Moja Komenda”, która wskaże najbliższy posterunek policji oraz wyświetli informacje kontaktowe (numer telefonu oraz adres e-mail) do dzielnicowego przypisanego do każdej lokalizacji w całej Polsce. Aplikacja wskaże też najszybszą drogę na dany komisariat.

Rysunek. Na pierwszym planie telefon komórkowy z otwartą stroną aplikacji Moja Komenda. W tle ulica, jadą samochody i autobusy, spacerują przechodnie.
Aplikacja Moja Komenda, źródło: http://slupsk.szkolapolicji.gov.pl/sps/aktualnosci/83804,quotMoja-Komendaquot-w-Twojej-komorce.html

Warto pamiętać, że dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo i na odpowiedź czasem będzie trzeba zaczekać. W każdym momencie natomiast istnieje możliwość wysłania SMS-a lub e-maila do dzielnicowego i opisanie problemu, który według nas wymaga interwencji ze strony policji. Warte zasugerowania może być też skontaktować się, na przykład uprzednio po przeprowadzce, z dzielnicowym i poinformowanie, że ma w swoim rejonie osobę z niepełnosprawnością słuchu, co pomoże wypracować indywidualne metody współpracy w razie potrzeby. Aplikacja Moja Komenda działa w trybie off-line, ale wszystkie jej funkcje są dostępne po połączeniu się z Internetem.

RESQL

Trzecią, a zarazem najnowszą aplikacją jest RESQL stworzona przez zespół z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, która jest odpowiedzią na fakt, że 3 na 10 uczniów w polskich szkołach doświadcza przemocy ze strony kolegów i koleżanek. Została zaprojektowana z myślą o uczniach i uczennicach, którzy chcą szybko i w razie potrzeby anonimowo skontaktować się z nauczycielem i/lub dyrektorem, którzy takie zgłoszenie otrzymują i mogą odpowiednio zareagować. Działanie aplikacji oparte jest krótkich wiadomościach tekstowych z nauczycielem w danej szkole, w których uczeń bądź uczennica mogą opisać problem, których ich dotyka. Co ważne, nie jest to aplikacja ogólnodostępna w każdej szkole, ale w każdej jest możliwość jej wprowadzenia po kontakcie z przedstawicielami RESQL.

Po więcej informacji o tym, jak korzystać ze wspomnianych aplikacji i jak je pobrać warto odwiedzić strony:

Jeśli zainteresował Cię temat osób g/Głuchych i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, polecamy rzucić okiem na https://www.udostepnijsie.org/blog/savoir-vivre-wobec-gluchych/.

Zobacz również

Gadżety ułatwiające życie osobom w spektrum autyzmu

W dzisiejszym społeczeństwie komunikacja odgrywa kluczową rolę w naszym funkcjonowaniu. Jednak dla osób w spektrum autyzmu, komunikacja może być wyzwaniem. Osoby te często mają trudności z rozumieniem i używaniem języka zarówno werbalnego, jak i niewerbalnego. Problemy z intonacją głosu, gestykulacją czy odczytywaniem mowy ciała mogą wpływać na ich zdolność do efektywnego komunikowania się

Czy sklepy spożywcze są dostosowane do potrzeb osób niewidomych?

Sklepy spożywcze są nieodłączną częścią życia wszystkich ludzi. Wyjście do sklepu to mniej więcej godzina szukania niezbędnych produktów żywieniowych i udanie się z powrotem do domów dla większości z nas. Teraz wyobraźmy sobie jak w tego typu sklepach radzą sobie osoby niewidome.

Komunikacja miejska dla wszystkich: przyjazne rozwiązania dla osób niewidomych

Komunikacja miejska jest kluczowym elementem życia miejskiego, ale aby była naprawdę dostępna dla wszystkich, musi także brać pod uwagę i respektować potrzeby osób niewidomych, które tak jak wszyscy, z niej korzystają. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą uczynić komunikację miejską bardziej przyjazną dla tej grupy społecznej.

© Udostępnij się. All right reserved.