Zgodnie z Raportem Komisji Ekspertów ds. Osób Głuchych z 2020 roku osoby głuche są w Polsce najbardziej wykluczaną grupą społeczeństwa, a dodatkowo Polska jako kraj nie zapewnia wystarczających narzędzi służących do powiadamiania służb w sytuacjach kryzysowych. W rekomendacjach komisja zawarła takie punkty jak:
- Szkolenie służb pod kątem komunikacji z osobami, które nie słyszą
- Zapewnienie wszystkim dostępu do informacji w sytuacjach kryzysowych
- Zwiększenie popularności aplikacji Alarm 112, przygotowanej z myślą o osobach głuchych, których w Polsce jest około 500 tysięcy, a na świecie liczba ta dochodzi do 70 milionów.
ALARM112

Alarm112 należy używać w takich samych sytuacjach jak numeru alarmowego 112. Aplikacja jest bardzo czytelna i łatwa w obsłudze, co ułatwia wezwanie pomocy w stresujących sytuacjach. Po dokonaniu zgłoszenia możliwy jest kontakt z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego drogą SMS. Uruchomiony jest też numer 728 112 112 dla osób niesłyszących, który działa tylko na terenie województwa Małopolskiego; umożliwia on wysłanie SMS w celu zgłoszenia sytuacji alarmowej.
MOJA KOMENDA
Dodatkowo, w sytuacjach niewymagających nagłej interwencji służb można skorzystać z aplikacji „Moja Komenda”, która wskaże najbliższy posterunek policji oraz wyświetli informacje kontaktowe (numer telefonu oraz adres e-mail) do dzielnicowego przypisanego do każdej lokalizacji w całej Polsce. Aplikacja wskaże też najszybszą drogę na dany komisariat.

Warto pamiętać, że dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo i na odpowiedź czasem będzie trzeba zaczekać. W każdym momencie natomiast istnieje możliwość wysłania SMS-a lub e-maila do dzielnicowego i opisanie problemu, który według nas wymaga interwencji ze strony policji. Warte zasugerowania może być też skontaktować się, na przykład uprzednio po przeprowadzce, z dzielnicowym i poinformowanie, że ma w swoim rejonie osobę z niepełnosprawnością słuchu, co pomoże wypracować indywidualne metody współpracy w razie potrzeby. Aplikacja Moja Komenda działa w trybie off-line, ale wszystkie jej funkcje są dostępne po połączeniu się z Internetem.
RESQL
Trzecią, a zarazem najnowszą aplikacją jest RESQL stworzona przez zespół z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, która jest odpowiedzią na fakt, że 3 na 10 uczniów w polskich szkołach doświadcza przemocy ze strony kolegów i koleżanek. Została zaprojektowana z myślą o uczniach i uczennicach, którzy chcą szybko i w razie potrzeby anonimowo skontaktować się z nauczycielem i/lub dyrektorem, którzy takie zgłoszenie otrzymują i mogą odpowiednio zareagować. Działanie aplikacji oparte jest krótkich wiadomościach tekstowych z nauczycielem w danej szkole, w których uczeń bądź uczennica mogą opisać problem, których ich dotyka. Co ważne, nie jest to aplikacja ogólnodostępna w każdej szkole, ale w każdej jest możliwość jej wprowadzenia po kontakcie z przedstawicielami RESQL.
Po więcej informacji o tym, jak korzystać ze wspomnianych aplikacji i jak je pobrać warto odwiedzić strony:
- numeru 728 112 112: https://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=112_wideo
- aplikacji ALARM112: https://www.gov.pl/web/numer-alarmowy-112/aplikacja-moblina-alarm112
- aplikacji Moja Komenda: https://www.gov.pl/web/mswia/moja-komenda
- aplikacji RESQL: https://resql.pl/
Jeśli zainteresował Cię temat osób g/Głuchych i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, polecamy rzucić okiem na https://www.udostepnijsie.org/blog/savoir-vivre-wobec-gluchych/.