Artykuły

Sytuacja alarmowa? – te aplikacje pomogą w uzyskaniu niezbędnej pomocy .

Data publikacji: 10-06-2023

Zgodnie z Raportem Komisji Ekspertów ds. Osób Głuchych z 2020 roku osoby głuche są w Polsce najbardziej wykluczaną grupą społeczeństwa, a dodatkowo Polska jako kraj nie zapewnia wystarczających narzędzi służących do powiadamiania służb w sytuacjach kryzysowych. W rekomendacjach komisja zawarła takie punkty jak:

  1. Szkolenie służb pod kątem komunikacji z osobami, które nie słyszą
  2. Zapewnienie wszystkim dostępu do informacji w sytuacjach kryzysowych
  3. Zwiększenie popularności aplikacji Alarm 112, przygotowanej z myślą o osobach głuchych, których w Polsce jest około 500 tysięcy, a na świecie liczba ta dochodzi do 70 milionów.

ALARM112

Logo aplikacji ALARM 112 - na czerwonym tle białe kontury granic Polski z wrysowaną słuchawką telefoniczną. Wewnątrz konturów cyfry 112
Logo aplikacji ALARM112, źródło: https://www.gov.pl/web/kwpsp-poznan/aplikacja-mobilna-alarm112

Alarm112 należy używać w takich samych sytuacjach jak numeru alarmowego 112. Aplikacja jest bardzo czytelna i łatwa w obsłudze, co ułatwia wezwanie pomocy w stresujących sytuacjach. Po dokonaniu zgłoszenia możliwy jest kontakt z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego drogą SMS. Uruchomiony jest też numer 728 112 112 dla osób niesłyszących, który działa tylko na terenie województwa Małopolskiego; umożliwia on wysłanie SMS w celu zgłoszenia sytuacji alarmowej.

MOJA KOMENDA

Dodatkowo, w sytuacjach niewymagających nagłej interwencji służb można skorzystać z aplikacji „Moja Komenda”, która wskaże najbliższy posterunek policji oraz wyświetli informacje kontaktowe (numer telefonu oraz adres e-mail) do dzielnicowego przypisanego do każdej lokalizacji w całej Polsce. Aplikacja wskaże też najszybszą drogę na dany komisariat.

Rysunek. Na pierwszym planie telefon komórkowy z otwartą stroną aplikacji Moja Komenda. W tle ulica, jadą samochody i autobusy, spacerują przechodnie.
Aplikacja Moja Komenda, źródło: http://slupsk.szkolapolicji.gov.pl/sps/aktualnosci/83804,quotMoja-Komendaquot-w-Twojej-komorce.html

Warto pamiętać, że dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo i na odpowiedź czasem będzie trzeba zaczekać. W każdym momencie natomiast istnieje możliwość wysłania SMS-a lub e-maila do dzielnicowego i opisanie problemu, który według nas wymaga interwencji ze strony policji. Warte zasugerowania może być też skontaktować się, na przykład uprzednio po przeprowadzce, z dzielnicowym i poinformowanie, że ma w swoim rejonie osobę z niepełnosprawnością słuchu, co pomoże wypracować indywidualne metody współpracy w razie potrzeby. Aplikacja Moja Komenda działa w trybie off-line, ale wszystkie jej funkcje są dostępne po połączeniu się z Internetem.

RESQL

Trzecią, a zarazem najnowszą aplikacją jest RESQL stworzona przez zespół z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, która jest odpowiedzią na fakt, że 3 na 10 uczniów w polskich szkołach doświadcza przemocy ze strony kolegów i koleżanek. Została zaprojektowana z myślą o uczniach i uczennicach, którzy chcą szybko i w razie potrzeby anonimowo skontaktować się z nauczycielem i/lub dyrektorem, którzy takie zgłoszenie otrzymują i mogą odpowiednio zareagować. Działanie aplikacji oparte jest krótkich wiadomościach tekstowych z nauczycielem w danej szkole, w których uczeń bądź uczennica mogą opisać problem, których ich dotyka. Co ważne, nie jest to aplikacja ogólnodostępna w każdej szkole, ale w każdej jest możliwość jej wprowadzenia po kontakcie z przedstawicielami RESQL.

Po więcej informacji o tym, jak korzystać ze wspomnianych aplikacji i jak je pobrać warto odwiedzić strony:

Jeśli zainteresował Cię temat osób g/Głuchych i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, polecamy rzucić okiem na https://www.udostepnijsie.org/blog/savoir-vivre-wobec-gluchych/.

Zobacz również

Oczami osób niewidomych – spacerując Niewidzialną Ulicą w Poznaniu

Niewidzialna Ulica w Poznaniu może pochwalić się unikalną ofertą, która zachęca do eksploracji świata poprzez zmysł dotyku, słuchu, zapachu, a nawet smaku, gdyż dostępne są także warsztaty kulinarne. Jedną z głównych atrakcji jest "Spacer w Ciemności", podczas którego uczestnicy prowadzeni przez niewidomego przewodnika, mogą przeżyć niezwykłą podróż przez miejsca, które wypełnione są dźwiękami, zapachami i fakturami, ale pozbawione są światła.

Sposoby poprawy dostępności dla osób niewidomych i niesłyszących w Twoim otoczeniu: Jak każdy może przyczynić się do tworzenia bardziej przyjaznej dla wszystkich przestrzeni?

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niewidomych i niesłyszących, jest nie tylko kwestią etyczną, ale także moralnym obowiązkiem, który każdy z nas powinien brać pod uwagę. Współczesne społeczeństwo staje przed wyzwaniem tworzenia przestrzeni, która jest przyjazna i dostępna dla wszystkich, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb.

Obalanie 5 mitów o autyzmie

Autyzm, charakteryzujący się trudnością w komunikacji z innymi oraz w uczeniu się, jest tematem, który przez wiele lat otaczały nieprawdziwe przekonania i szkodliwe stereotypy. Te fałszywe wyobrażenia nie tylko wpływają na sposób, w jaki społeczeństwo postrzega osoby ze spektrum, ale także mogą prowadzić do wykluczenia społecznego oraz ograniczeń w możliwościach rozwoju.

© Udostępnij się. All right reserved.