Artykuły

Wakacyjny przewodnik po dostępnych seansach online .

Data publikacji: 09-08-2022

Sezon wakacyjny w pełni. Nie każdy ma możliwość uczestniczyć w dostępnych pokazach w kinach tradycyjnych. Dla takich, spragnionych kina osób, przygotowałem wakacyjny przewodnik po dostępnych seansach online. To kino na wyciągnięcie ręki. Dostępne w dowolnym miejscu i czasie. Przegląd obejmuje tytuły udostępnione online w pierwszej połowie tego roku. Większość z nich to polskie produkcje. W większości przypadków Zostały udostępnione z udogodnieniami w postaci ścieżki audio z audiodeskrypcją oraz napisami dla niesłyszących.

Na wzburzonych falach mężczyzna uprawiający kitesurfing.

W wakacyjnym klimacie

Na początek coś do wprowadzenia w wakacyjny nastrój. Film „Pod wiatr” przedstawia historie nastolatki z zamożnej rodziny, która w czasie rodzinnego, wakacyjnego pobytu nad morzem zakochuje się w instruktorze kitesurfingu. Bohaterom towarzyszą słońce, morskie fale oraz pasja do sportu. Dzięki temu Film przyjemnie się ogląda. dostępny jest w serwisie Netflix.

Wokół biografii i prawdziwych wydarzeń

Filmy oparte o prawdziwe historie cieszą się niesłabnącą popularnością. W tej kategorii moge polecić 4 tytuły. Pierwsze dwa do obejrzenia w Netflix.

Zacznę od filmu „Jak pokochałam gangstera”. To opowieść tajemniczej kobiety o wzlocie i upadku Nikodema „Nikosia” Skotarczaka - jednego z najsłynniejszych gangsterów w historii Polski. Fabuła tego kryminału toczy się własnym tempem z szacunkiem do klasyki gatunku. Nie jest to przepełniony strzelaninami i pościgami dynamiczny film akcji.

Drugi opowiada o jednym z najsłynniejszych przestępców okresu PRL z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej. Mowa o Zdzisławie Najmrockim, seryjnym złodzieju, który zasłynął ilością spektakularnych ucieczek organom ścigania. Film „NAJMRO. Kocha kradnie, szanuje” momentami ma formę teledysku. Uroku dodaje mu muzyka lat osiemdziesiątych. Trzecim tytułem jest dostępny na platformie Canal+ Online, polsko-francusko-czeski dramat filmowy w reżyserii Jana Pawła Matuszyńskiego pt. „Żeby nie było śladów”. Został zrealizowany na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem. Ukazuje wydarzenia związane z śmiertelnym pobiciem przez funkcjonariuszy MO Grzegorza Przemyka w maju 1983 roku. Poza ciężarem gatunkowym To wymagający seans także ze względu na czas trwania (blisko 3 godziny). Mocną stroną filmu jest za to bez wątpienia jego obsada. Wystąpili w nim m.in. Sandra Korzeniak, Tomasz Ziętek, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Aleksandra Konieczna oraz Agnieszka Grochowska.

We wnęce ciemnego pomieszczenia instrumenty muzyczne - gitary i perkusja, na bębnie logotyp "the Beatles".

Czwarta propozycja to gratka dla fanów zespołu The Beatless. Dostępny w serwisie Disney+, 3-częściowy film dokumentalny Petera Jacksona „The Beatles. Get back” jest zapisem sesji nagraniowej do albumu „Let It Be” z początku 1969 roku. Twórcy postarali się o wierne odwzorowanie wydarzeń towarzyszących pracy zespołu. Efekt wyszedł świetnie. Z udogodnień Pozycja dostępna póki co jedynie z napisami dla niesłyszących.

Sentymentalnie

Okres mojego dzieciństwa i młodości przypadł na lata dziewięćdziesiąte. Są one wymownym tłem dla filmu „powrót do tamtych dni”. Fanów talentu aktorskiego Macieja Stuhra może dodatkowo przyciągnąć fakt, że aktor otrzymał w tym roku za ten film polską nagrodę filmową Orzeł w kategorii pierwszoplanowa rola męska. Film w wersji z audiodeskrypcją dostępny jest nieodpłatnie w wypożyczalni online Działu Zbiorów Dla Niewidomych. To jeden z tytułów udostępnionych przez Stowarzyszenie Defacto z Internetowego Klubu Filmowego „pociąg”.

Seriale

dwie produkcje serialowe, które chciałbym przybliżyć, Łączy oryginalny zaskakujący scenariusz, zabawne momenty oraz chwile wzruszeń.

Pierwszą z nich jest 6-odcinkowy serial komediowy pt. „Powrót”. Opowiada o zwykłym mężczyźnie, który umiera na zawał serca. Po kilku dniach zmartwychwstaje by przekonać się ile było warte jego dotychczasowe życie i zacząć żyć na nowo. To niebanalna produkcja pełna czarnego humoru. W obsadzie m.in. Bartłomiej Topa, Wojciech Mecwałdowski, Magdalena Walach i Maria Dębska. Do obejrzenia w Canal+ Online.

Drugim tytułem w tej kategorii jest dostępny w serwisie Netflix 4-odcinkowy miniserial obyczajowy pt. „Królowa” z Andrzejem Sewerynem w podwójnej roli. To historia przebywającego we Francji emeryta, który w wyniku niespodziewanego telefonu od wnuczki decyduje się wrócić do Polski. Obok talentu aktorskiego odtwórcy roli tytułowej, mamy okazje sprawdzić aktorskie możliwości Marii Peszek oraz poznać debiutującą wyrazistą rolą Julię Chętnicką.

Z ostatniej chwili

Na koniec pełne humoru kino familijne. Film „Za duży na bajki” opowiada o młodym, zapalonym graczu E-sportowym, który pragnie wziąć udział w nadchodzącym turnieju. Choroba matki oraz ekscentryczna ciotka każą chłopcu zweryfikować priorytety. Obok aktorów młodego pokolenia w obsadzie Dorota Kolak, Karolina Gruszka i Andrzej Grabowski. Film dostępny na platformie Netflix od 18 lipca, czyli już w momencie powstawania tego artykułu.

Bezpłatne i dedykowane serwisy VOD

Obok wypożyczalni online Działu Zbiorów Dla Niewidomych oraz Internetowego Klubu Filmowego „pociąg” Stowarzyszenia Defacto warto wspomnieć jeszcze o dwóch serwisach.

Mężczyzna siedzi na sofie. Przed nim telewizor.

Miłośnikom polskiego kina polecam dostępny pod adresem www.35mm.online serwis 35mm online. Platforma oferuje bogaty zbiór polskiej kinematografii, od klasyki, przez kino popularne, po filmy dokumentalne oraz animacje dla widzów w każdym wieku. Na uwagę zasługuje również prosty sposób korzystania z udogodnień. Odbywa się za pośrednictwem dedykowanych przycisków na odtwarzaczu w trakcie oglądania. Serwis dostępny jest w przeglądarce internetowej, aplikacjach mobilnych oraz smart tv. Bieżącą ofertę można śledzić w mediach społecznościowych platformy.

Nie sposób nie wspomnieć także o portalu Adapter. Jego oferta jest na bieżąco wzbogacana i rozwijana o zróżnicowane gatunkowo pozycje. Wyróżnikiem dla Adaptera jest tłumaczenie na PJM przy części tytułów.

Co warto wiedzieć o płatnych serwisach VOD

Pilot telewizyjny. W tle ekran włączonego telewizora.

Aktualny miesięczny koszt dostępu do wymienionych usług wynosi od 29 złotych (1 grosz mniej w przypadku Disney+). Domyślną metodą płatności jest płatność kartą płatniczą. Istnieje możliwość skorzystania z alternatywnych metod płatności. Canal+ Online i Disney+ występują w opcjach długoterminowych. Wszystkie serwisy są dostępne w ofertach łączonych z usługami operatorów telewizyjnych i telekomunikacyjnych. Wyboru udogodnień dokonujemy za pośrednictwem przycisku opcji dźwięku i napisów znajdującym się na odtwarzaczu. W serwisie Canal+ Online przycisk ten został nazwany „ścieżka dźwiękowa”.

Spodobał Wam się ten artykuł? Może poczytacie więcej o 35mm dostępności?

Zobacz również

Oczami osób niewidomych – spacerując Niewidzialną Ulicą w Poznaniu

Niewidzialna Ulica w Poznaniu może pochwalić się unikalną ofertą, która zachęca do eksploracji świata poprzez zmysł dotyku, słuchu, zapachu, a nawet smaku, gdyż dostępne są także warsztaty kulinarne. Jedną z głównych atrakcji jest "Spacer w Ciemności", podczas którego uczestnicy prowadzeni przez niewidomego przewodnika, mogą przeżyć niezwykłą podróż przez miejsca, które wypełnione są dźwiękami, zapachami i fakturami, ale pozbawione są światła.

Sposoby poprawy dostępności dla osób niewidomych i niesłyszących w Twoim otoczeniu: Jak każdy może przyczynić się do tworzenia bardziej przyjaznej dla wszystkich przestrzeni?

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niewidomych i niesłyszących, jest nie tylko kwestią etyczną, ale także moralnym obowiązkiem, który każdy z nas powinien brać pod uwagę. Współczesne społeczeństwo staje przed wyzwaniem tworzenia przestrzeni, która jest przyjazna i dostępna dla wszystkich, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb.

Obalanie 5 mitów o autyzmie

Autyzm, charakteryzujący się trudnością w komunikacji z innymi oraz w uczeniu się, jest tematem, który przez wiele lat otaczały nieprawdziwe przekonania i szkodliwe stereotypy. Te fałszywe wyobrażenia nie tylko wpływają na sposób, w jaki społeczeństwo postrzega osoby ze spektrum, ale także mogą prowadzić do wykluczenia społecznego oraz ograniczeń w możliwościach rozwoju.

© Udostępnij się. All right reserved.