Porcja wiedzy

Audiodeskrypcja – co powinieneś o niej wiedzieć .

Data publikacji: 21-09-2021

W jednym artykule trudno pomieścić wszystkie zagadnienia związane z audiodeskrypcją - jak ją tworzyć, w jakim celu jest pisana oraz co zrobić, aby była powszechnie stosowana. Spróbuję jednak temu zaradzić i napisać więcej na każdy z wyżej wymienionych tematów.

Kobieta ze słuchawkami na uszach na tle morza

Definicja audiodeskrypcji i jej zastosowania.

Audiodeskrypcja, zwana także skrótowo AD to słowny opis treści niedostępnych dla widzów z dysfunkcją wzroku. Podczas seansu filmowego jest odczytywana pomiędzy dialogami. Opisuje zachowanie, mimikę aktorów oraz scenerię ich otaczającą. 

W galeriach sztuki będą to opisy obrazów czy też instalacji artystycznych. Na tym jednak nie kończy się zastosowanie audiodeskrypcji. Możemy także spotkać się z nią na stadionach sportowych lub na przykład podczas różnego rodzaju festiwali.

Jej wszechstronne użycie i coraz większa liczba osób przygotowanych do zwięzłego opisywania otoczenia nie musi ograniczać się do niewidomych lub słabowidzących. Z racji powszechnego zjawiska konsumowania treści multimedialnych na smartfonach, beneficjentów tego typu udogodnień może z czasem szybko przybywać. Spowodowane jest to między innymi chorobami układu wzroku czy też problemami ze wzrokiem u osób starszych. W takiej sytuacji audiodeskrypcja dostarcza szczegółów w szybko zmieniającej się scenerii i może być miłym uzupełnieniem dla korzystających z niej seniorów.

AD może być też pomocna podczas oglądania serialu czy filmu, kiedy program leci w tle do wykonywania czynności domowych.

rozświetlony napis RECORDING na czarnym tle

Zasady tworzenia słownego opisu otoczenia

Trzeba jednak przyzwyczaić się do wytycznych narzucanych podczas pisania AD. Są to m. in. zwięzłość i precyzja w opisywaniu scen w filmach. Przy kreowaniu w wyobraźni odbiorców wyglądu dzieła sztuki należy pamiętać o zasadzie od ogółu do szczegółu. Audiodeskryptor powinien być obiektywny podczas opisywania treści. To adresat opisu ma je odczuć i zinterpretować po swojemu.

Opis nie powinien być jednak przegadany, za długi, a wszelkie korekty audiodeskrypcji można zlecić konsultantom AD. Taka osoba zwróci uwagę co uszczegółowić, co pominąć, albo co zmienić w stworzonym opisie.

Aby audiodeskrypcja nie była wyłącznie suchym, technicznym opisem w dynamicznych, kulminacyjnych scenach w filmie można wspomnieć o emocjach widocznych na twarzach aktorów. Tu muszę nadmienić, że jest to zasada tzw. warszawskiej szkoły tworzenia audiodeskrypcji. Białostocki model pisania AD to unikanie emocji w treści skryptu.

Nagrana AD nie powinna być czytana z nadmiernym zaangażowaniem interpretacyjnym lektora, gdyż wtedy odciąga uwagę od istoty akcji w filmie a czasem zakłóca malowanie w wyobraźni opisywanych eksponatów lub obrazów.

Słuchawki na żółtym tle.

Jak korzystać z audiodeskrypcji?

Jest kilka sposobów dystrybuowania audiodeskrypcji w kinach: odbiorniki FM z słuchawkami rozdawane przed seansem lub aplikacja Audiomovie na smartfony. Mimo wielu starań organizacji pozarządowych, żadna z tych form dystrybucji AD nie jest masowo wykorzystywana w kinach sieciowych w Polsce. Tracą na tym nie tylko widzowie z niepełnosprawnościami, ale także dystrybutorzy filmów z opracowanymi udogodnieniami w ich odbiorze. Wprowadzając na ekrany nowy film nadal trzeba liczyć na organizowane pokazy specjalne. Nie o to przecież chodzi w upowszechnianiu i udostępnianiu kultury.

Rozwiązaniem w tej sytuacji mógłby być zakup nośnika DVD lub Bluray z filmem. Tu jednak też nie jest zbyt wesoło. Polski Instytut Sztuki Filmowej dając dofinansowanie na tworzone przez siebie produkcje wymaga audiodeskrypcji i stworzenia napisów dla niesłyszących, jednak nie jest dopilnowany zapis, by te stworzone udogodnienia były wprowadzane do szerokiej dystrybucji. Przez to i inne niedopatrzenia osoby niewidome nie mają dostępu do rodzimych produkcji kinowych.

Jeśli zainteresowała Państwa tematyka audiodeskrypcji, polecam sięgnąć do internetu po przykłady jej zastosowania:

  • na stronę www.czytanieobrazow.pl/ po opisy dzieł sztuki,
  • na www.adapter.pl/ po filmy z napisami dla niesłyszących i audiodeskrypcją
  • czy na http://zlotowicz.pl/ezad/ po aktualną listę programów z audiodeskrypcją nadawanych w różnych kanałach telewizyjnych.

Zobacz również

Reportaż z uroczystej gali projektu Udostępnij się!

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia reportażu z uroczystej gali projektu Udostępnij się! Gala obyła się 15 lutego 2022 roku w sali audiowizualnej galerii Mocak. Wydarzenie poprowadziła koordynatorka projektu Alicja Maciejewska.

© Udostępnij się. All right reserved.