Warning: Undefined array key "url_e2ia8ln1erf" in /usr/home/Udostepnij-sie21/domains/udostepnijsie.org/public_html/wp-content/themes/fundationTheme/single-event.php on line 13 Warning: Trying to access array offset on value of type null in /usr/home/Udostepnij-sie21/domains/udostepnijsie.org/public_html/wp-content/themes/fundationTheme/single-event.php on line 13
Wydarzenia

Bitwy pod Lepanto i pod Chocimiem – obraz Tomasza Dolabelli w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu i jego ikonografia .

Data publikacji: 14-10-2021

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na wykład Jerzego Żmudzińskiego poświęcony niezwykłemu, ogromnych rozmiarów obrazowi przedstawiającemu "Bitwę pod Lepanto", od 1927 roku przechowywanemu jako depozyt archidiecezji poznańskiej w zbiorach wawelskich. Obraz jest niewątpliwym dziełem weneckiego malarza czynnego w Polsce, Tomasza Dolabelli (około 1570–1650). To wyjątkowe malowidło zamówione zostało w 1632 roku przez Bractwo Różańcowe do kaplicy przy kościele Dominikanów w Poznaniu.

Wykład dotyczyć będzie historii obrazu i osoby jego twórcy, a także walorów artystycznych i genezy dzieła odwołującego się do sztuki weneckiej. Pokazane zostaną inne przedstawienia tego wydarzenia w sztuce. Wreszcie omówiony zostanie fascynujący problem: czy malowidło istotnie zawiera odniesienia do bitwy wojsk polskich z tureckimi pod Chocimiem w 1621 roku?

Więcej informacji o wydarzeniu i zapisach tutaj.

Data wydarzenia

początek wydarzenia21-10-2021 18:00 koniec wydarzenia21-10-2021 19:00

Rodzaj eventu

Online wykład

Rodzaj udogodnienia

PJM

Niepełnosprawność

G/głusi słabosłyszący

Zobacz również

© Udostępnij się. All right reserved.