Wydarzenia

Muzeum Okręgowe w Tarnowie – oferta dla osób ze szczególnymi potrzebami .

Data publikacji: 05-01-2022

Muzeum Okręgowe w Tarnowie posiada cztery wystawy stałe dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej w Tarnowie 

Wystawa dotyczy historii i kultury szlacheckiej. Prezentowane eksponaty to: broń myśliwska i bojowa, portrety polskiej szlachty, przedmioty z porcelany i szkła oraz srebrna zastawa stołowa. Istnieje możliwość wyjścia na wieżę. 

renesansowy budynek ratusza na rynku w Tarnowie

Galeria „Panorama” w Tarnowie

To miejsce gdzie można zobaczyć ponad 20 fragmentów namalowanego pod kierunkiem Jana Styki monumentalnego dzieła pt. Panorama Siedmiogrodzka. Obraz przedstawiał bitwę pod Sybinem rozgrywaną podczas powstania węgierskiego przeciwko Austriakom w marcu 1849 r. Dowódcą po stronie węgierskiej był tarnowianin – gen. Józef Bem. 

Dwór w Dołędze 

To drewniany XIX-wieczny budynek. Jego wnętrza wyposażone są w meble i pamiątkami, które należały do dawnym mieszkańców dworu. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych eksponatów, m.in.: fotel do palenia fajek, stół do gry w karty czy też kołyskę dla dziecka.

starodawny parterowy, biały budynek pokryty dachówką otoczony zielenią

Zagroda F. Curyłowej w Zalipiu 

Odwiedzając zagrodę turysta zaznajomi się z tradycją malowania domów do dnia dzisiejszego żywą na terenie Powiśla Dąbrowskiego. Do dyspozycji zwiedzających są trzy domy mieszkalne z końca XIX i początków XX wieku, pięknie udekorowane tradycyjnymi zalipiańskimi kwiatami. Ornamenty te widoczne są nie tylko na elewacjach budynków ale również w ich wnętrzach oraz niektórych przedmiotach codziennego użytku.

barwne wnętrze muzeum w Zalipiu, kwieciste malunki na ścianach, pomieszczenie wypełnione różnymi eksponatami (obrazy, meble, pościel)

Więcej informacji o tych wystawach tutaj.

Zobacz również

Adapter – Kino Bez Barier. „Niebezpieczni dżentelmeni” z audiodeskrypcją i napisami / AD, napisy

Miejsce wydarzenia

Wrocław

Początek wydarzenia

12-02-2023 16:00

Koniec wydarzenia

12-02-2023 18:00

Nieznane oblicze słynnych i kultowych postaci oraz piętrowa zagadka kryminalna i niepowtarzalna atmosfera Zakopanego. „Niebezpieczni Dżentelmeni” to iskrzący dowcipem i tętniący akcją komediowy kryminał, w którym równie ważne jak to „kto zabił?”, jest pytanie „kogo zabito?”

Sztuka w całym spektrum I Edward Krasiński / dla osób w spektrum autyzmu, możliwość asysty

Miejsce wydarzenia

Warszawa

Początek wydarzenia

01-02-2023 17:00

Koniec wydarzenia

01-02-2023 18:30

Edward Krasiński jest jednym z najbardziej uznanych polskich artystów drugiej połowy XX wieku. Zasłynął m.in. z oklejania różnych elementów przestrzeni niebieską linią taśmy klejącej. Podczas spotkania spróbujemy zrozumieć, dlaczego to robił i dlaczego jego działania uważamy za sztukę.

© Udostępnij się. All right reserved.