Wydarzenia

Skarby Krakowskiej Kapituły – wystawa interaktywna .

Data publikacji: 31-08-2021

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na interaktywną wystawę Skarby Krakowskiej Kapituły.

To interaktywna ekspozycja prezentująca efekty projektu związanego z historią i ochroną dziedzictwa kapituły katedralnej. W przestrzeni wystawienniczej za pomocą multimediów przedstawiony został przebieg prac konserwatorskich, jakie prowadzono przy jedwabnym obiciu ze ścian kapitularza Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Odwiedzający poznają historię dziedzictwa kapituły poprzez przegląd najcenniejszych dzieł zgromadzonych w zasobach Archiwum i Skarbca katedry na Wawelu.

Multimedialne ekrany ścienne odsłaniają tajemnice bogactwa Katedry na Wawelu. Podzielone na poszczególne tematy omawiają fundacje królów i biskupów, dzięki którym zbiory katedralne powiększały się sukcesywnie w ciągu wieków. Dziś do najciekawszych należą insygnia władzy królewskiej, kapa koronacyjna, relikwiarze oraz drobne dzieła rzemiosła artystycznego. Wizualizacje umieszczone w ekranach dotykowych pozwalają przyjrzeć się z bliska detalom, których dostrzeżenie nie jest możliwe bez bezpośredniego kontaktu z dziełem. Na wystawie wyświetlono również filmy pokazujące przebieg konserwacji tkanin z kapitularza katedralnego. Przestrzeń kapitulna i tkaniny zdobiące jej ściany to temat zajmujący szczególne miejsce na wystawie.

Dopełnieniem wystawy jest zespół kilkunastu replik ustawionych wzdłuż ściany wejściowej na wystawę. Znajdują się wśród nich takie obiekty jak: akwamanile z Koniuszy, skrzyneczka zw, saraceńsko-sycylijską, kwatera ornatu fundacji Piotra Kmity, racjonał biskupów krakowskich, miecz grobowy Zygmunta II Augusta, czy też tzw. korona sandomierska.

Więcej informacji o wystawie tutaj.

Lokalizacja

Pokaż na mapie

Biblioteka Główna, ul. Bobrzyńskiego 10, 30-348 Kraków

Data wydarzenia

Wydarzenie trwałe

Rodzaj udogodnienia

Audiodeskrypcja

Miasta

Kraków

Płatność

Płatne

Zobacz również

Spektakl: „Klancyk Noir” – spektakl improwizowany (X Festiwal Kultury bez Barier) / AD, pętla indukcyjna, PJM

Miejsce wydarzenia

Warszawa

Początek wydarzenia

Koniec wydarzenia

Zapraszamy w improwizowaną podróż przez spowite mgłą miasta, ciemne alejki i szemrane interesy; miejsca, gdzie lepiej nie chodzić po zmroku, nie zadawać zbyt wielu pytań i nikomu nie ufać, bo Klancyk noir to spektakl z muzyką na żywo, w którym czarno-biały jest tylko plakat.

Koncert: Remont Pomp i Mikołaj Trzaska (X Festiwal Kultury bez Barier) / PJM, dla osób w spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnością intelektualną

Miejsce wydarzenia

Gdańsk

Początek wydarzenia

Koniec wydarzenia

Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na niecodziennych instrumentach lub przedmiotach nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach czy misach.

© Udostępnij się. All right reserved.