Wydarzenia

Skarby Krakowskiej Kapituły – wystawa interaktywna .

Data publikacji: 31-08-2021

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na interaktywną wystawę Skarby Krakowskiej Kapituły.

To interaktywna ekspozycja prezentująca efekty projektu związanego z historią i ochroną dziedzictwa kapituły katedralnej. W przestrzeni wystawienniczej za pomocą multimediów przedstawiony został przebieg prac konserwatorskich, jakie prowadzono przy jedwabnym obiciu ze ścian kapitularza Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Odwiedzający poznają historię dziedzictwa kapituły poprzez przegląd najcenniejszych dzieł zgromadzonych w zasobach Archiwum i Skarbca katedry na Wawelu.

Multimedialne ekrany ścienne odsłaniają tajemnice bogactwa Katedry na Wawelu. Podzielone na poszczególne tematy omawiają fundacje królów i biskupów, dzięki którym zbiory katedralne powiększały się sukcesywnie w ciągu wieków. Dziś do najciekawszych należą insygnia władzy królewskiej, kapa koronacyjna, relikwiarze oraz drobne dzieła rzemiosła artystycznego. Wizualizacje umieszczone w ekranach dotykowych pozwalają przyjrzeć się z bliska detalom, których dostrzeżenie nie jest możliwe bez bezpośredniego kontaktu z dziełem. Na wystawie wyświetlono również filmy pokazujące przebieg konserwacji tkanin z kapitularza katedralnego. Przestrzeń kapitulna i tkaniny zdobiące jej ściany to temat zajmujący szczególne miejsce na wystawie.

Dopełnieniem wystawy jest zespół kilkunastu replik ustawionych wzdłuż ściany wejściowej na wystawę. Znajdują się wśród nich takie obiekty jak: akwamanile z Koniuszy, skrzyneczka zw, saraceńsko-sycylijską, kwatera ornatu fundacji Piotra Kmity, racjonał biskupów krakowskich, miecz grobowy Zygmunta II Augusta, czy też tzw. korona sandomierska.

Więcej informacji o wystawie tutaj.

Lokalizacja

Pokaż na mapie

Biblioteka Główna, ul. Bobrzyńskiego 10, 30-348 Kraków

Data wydarzenia

Wydarzenie trwałe

Rodzaj udogodnienia

Audiodeskrypcja

Miasta

Kraków

Płatność

Płatne

Zobacz również

1031. „Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich” – oprowadzanie / tłum. PJM

Miejsce wydarzenia

Wrocław

Początek wydarzenia

25-03-2023 13:00

Koniec wydarzenia

25-03-2023 14:00

Celem projektu było kompleksowe opracowanie wrocławskiej kolekcji złotniczej należącej do dawnych bractw strzeleckich, zarówno obiektów zachowanych, jak i zaginionych, oraz odtworzenie pełnego obrazu tego niezwykłego i ważnego dla Wrocławia zbioru. Wystawa jest efektem tych badań.

1030. Webinarium: Nawyki szczęśliwych ludzi – jak je wprowadzić do swojego życia? / PJM

Początek wydarzenia

23-03-2023 18:00

Koniec wydarzenia

23-03-2023 19:15

To spotkanie na żywo w formie webinarium, na którym poruszymy tematy: - jakie nawyki warto wypracować, aby osiągnąć więcej satysfakcji i szczęścia w życiu - technik, dzięki którym będziesz mógł/mogła, wypracować pozytywne nawyki - błędy, których należy unikać podczas wprowadzania pozytywnych nawyków - fakty i mity na temat nawyków, dzięki którym łatwiej będzie Ci zrozumieć jak wypracować pożądany nawyk.

© Udostępnij się. All right reserved.