Warning: Undefined array key "url_e2ia8ln1erf" in /usr/home/Udostepnij-sie21/domains/udostepnijsie.org/public_html/wp-content/themes/fundationTheme/single-event.php on line 13 Warning: Trying to access array offset on value of type null in /usr/home/Udostepnij-sie21/domains/udostepnijsie.org/public_html/wp-content/themes/fundationTheme/single-event.php on line 13
Wydarzenia

FKBB Dyskusja, Spotkanie: Burundyjczyk, dyskusja na temat tożsamości Głuchego artysty .

Data publikacji: 28-09-2021

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na dyskusję na temat tożsamości Głuchego artysty.

Punktem wyjścia do rozmowy jest praca wideo Burundyjczyk, autorstwa Tomasza Grabowskiego, inspirowana książką Harlana Lane’a Maska dobroczynności — deprecjacja społeczności głuchych.
Wideo Tomasza Grabowskiego odnosi się do zastosowanego przez Lane’a porównania społeczności Głuchych do mieszkańców Burundi, kraju skolonizowanego w XIX wieku przez Niemców i Belgów. Lane odnajduje analogie pomiędzy traktowaniem ludności kolonizowanej a stosunkiem do społeczności Głuchych. Zestawia wprost listy negatywnych cech, jakie przypisywali Afrykańczykom kolonizatorzy, z cechami przypisywanymi w literaturze fachowej osobom głuchym.
Praca została wyróżniona w konkursie Europe Beyond Access, zorganizowanym w I kwartale tego roku przez Zachętę i British Council. Konkurs skierowany był do artystów z niepełnosprawnością i wpisywał się w ideę budowania artystycznej tożsamości wokół niepełnosprawności — bardzo mocno obecną w społeczeństwie brytyjskim, a nieoczywistą na gruncie polskim.

Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.

Data wydarzenia

początek wydarzenia02-10-2021 16:00 koniec wydarzenia02-10-2021 17:30

Niepełnosprawność

G/głusi słabosłyszący

Zobacz również

© Udostępnij się. All right reserved.