O nas

Kim jesteśmy.

Projekt Udostępnij się tworzony jest przez zespół z Fundacji Siódmy Zmysł. Od 2011 roku zajmujemy się udostępnianiem kultury osobom z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Tworzymy i promujemy audiodeskrypcję (AD), napisy dla osób niesłyszących (SHD) i tłumaczenia na PJM, szkolimy z dostępności i promujemy dostępną kulturę.

W 2015-2016 zorganizowaliśmy ogólnopolską kampanię społeczną pn. “Udostępnij się”, która miała na celu dotarcie do instytucji kultury oraz odbiorców kultury z niepełnosprawnościami, aby tych pierwszych przekonać o korzyściach wynikających z rozszerzania oferty o usługi dostępnościowe, które osobom z różnymi potrzebami umożliwią korzystanie ze skarbów kultury, a odbiorców kultury zachęcić do korzystania z rozbudowującej się oferty. Kampania spotkała się z dużym uznaniem obu środowisk, i w jej następstwie założyliśmy stronę internetową oraz facebookowy kanał pod nazwą Udostępnij się, które służyły do zbierania informacji o dostępnych wydarzeniach dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Postanowiliśmy kontynuować ten wyjątkowy projekt i od początku 2021 roku, dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach programu Aktywni Obywatele Fundacji Batorego reaktywujemy unikatowy w skali Polski portal “Udostępnij się”. W nowej odsłonie, wzbogacony o wyszukiwarkę dostępnych wydarzeń, wyszukiwarkę audiodeskrypcji i liczne artykuły i newsy ze świata dostępności.

Nasz zespół tworzą cztery ekspertki dostępności: Agata Psiuk, Alicja Maciejewska, Anita Fidyka oraz dr Anna Jankowska. Naszymi
współpracownikami są Ambasadorowie Dostępności, self-adwokaci z niepełnosprawnościami słuchu lub wzroku: Dawid Górny, Sylwester Grygielski, Wioletta Boczar-Dominiak, Maciej Ozga, Jakub Studziński i Piotr Franiek.

Wydarzenia

O ambasadorach

Portal Udostępnij się współtworzą ambasadorowie dostępności – osoby
z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. To selfadwokaci, z dużym doświadczeniem w
temacie  dostępności, którzy chcą działać na rzecz własnego środowiska i włączać się w
udział w kulturze.

Ambasadorzy
Obrazek przedstawiający podróżujących ludzi
Obrazek przedstawiający ludzi trzymających się za ręcę

O ekspertach

Nasz zespół ekspertów od dostępności kultury to przede wszystkim ludzie i ich pasja. Wszystkie, choć mamy zupełnie inne usposobienia i charaktery, kochamy naszą pracę. W działaniu kierujemy się angielskim powiedzeniem „Teoria rozwija praktykę, a praktyka teorię”.

Eksperci

O partnerach

Partnerzy projektu Udostępnij się, którzy pomagają w realizacji naszego przedsięwzięcia
to organizacje od lat związane z kulturą i jej udostępnianiem różnym grupom odbiorców. Pomagają
nam w promocji portalu i organizacji dostępnych wydarzeń.

Partnerzy
Obrazek przedstawiający współpracujących ludzi

Dowiedz się więcej o naszej organizacji

Fundacja Siódmy Zmysł od 2011 roku zajmuje się udostępnianiem kultury osobom z
niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Tworzymy i promujemy audiodeskrypcję,
napisy dla osób niesłyszących i tłumaczenia na PJM, szkolimy z dostępności i znosimy
bariery w dostępie do kultury os. wykluczonym.

© Udostępnij się. All right reserved.