Artykuły

35mm dostępności .

Data publikacji: 06-07-2022

35mm to nazwa dostępnego pod adresem www.35mm.online serwisu VOD (wideo na żądanie), inspirowana najczęściej wykorzystywanym w kinematografii i fotografii materiałem filmowym. Serwis powstał w wyniku partnerskiego projektu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studia Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej pn. „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia Dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego”.

Co prawda usługa jest dostępna od połowy września 2021 roku, jednak z punktu widzenia dostępności zasługuje na uwagę stosunkowo od niedawna. Przyczyniło się do tego uproszczenie sposobu korzystania z udogodnień.

Znaczna część tytułów opatrzona jest audiodeskrypcją i/lub napisami dla niesłyszących. Miłośnicy polskiej kinematografii mają w czym wybierać.

Wśród udostępnionych nieodpłatnie dziesiątek filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych platforma oferuje:

  • klasyki fabularne wybitnych twórców polskiego kina, tj.: Filipa Bajona, Feliksa Falka, Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Kondratiuka, Kazimierza Kutza, Lecha Majewskiego, Janusza Morgensterna, Stanisława Różewicza, Jerzego Skolimowskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego i wielu innych;
  • filmy obecne w świadomości popkulturowej, m.in. w reżyserii Stanisława Barei, Sylwestra Chęcińskiego, marka Koterskiego, Juliusza Machulskiego;
  • filmy polskiej szkoły dokumentalnej, m.in. Andrzeja Munka, Kazimierza Karabasza, Marcela Łozińskiego, Andrzeja Titkowa;
  • filmy animowane o wysokiej wartości artystycznej, m.in. Witolda Giersza, Jerzego Kaliny, Mirosława Kijowskiego, Andrzeja Czeczota;
  • serie animowane dla dzieci;
  • unikalne wydania Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1945-1994.

Aby skorzystać z udogodnienia należy w trakcie oglądania Odszukać na odtwarzaczu przycisk zaetykietowany tekstem, odpowiednio: „włącz audiodeskrypcję” (oznaczony literą A) oraz „włącz napisy dla niesłyszących” (oznaczony literą S). Ponowne kliknięcie każdego z wspomnianych przycisków spowoduje wyłączenie danego udogodnienia.

Z serwisu 35mm.online można także skorzystać za pośrednictwem telewizora wyposażonego w smart tv oraz dedykowanych aplikacji mobilnych dla systemów Android i iOS. Te ostatnie mają układ i wygląd zbliżone do strony internetowej platformy.

Zobacz również

Oczami osób niewidomych – spacerując Niewidzialną Ulicą w Poznaniu

Niewidzialna Ulica w Poznaniu może pochwalić się unikalną ofertą, która zachęca do eksploracji świata poprzez zmysł dotyku, słuchu, zapachu, a nawet smaku, gdyż dostępne są także warsztaty kulinarne. Jedną z głównych atrakcji jest "Spacer w Ciemności", podczas którego uczestnicy prowadzeni przez niewidomego przewodnika, mogą przeżyć niezwykłą podróż przez miejsca, które wypełnione są dźwiękami, zapachami i fakturami, ale pozbawione są światła.

Sposoby poprawy dostępności dla osób niewidomych i niesłyszących w Twoim otoczeniu: Jak każdy może przyczynić się do tworzenia bardziej przyjaznej dla wszystkich przestrzeni?

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niewidomych i niesłyszących, jest nie tylko kwestią etyczną, ale także moralnym obowiązkiem, który każdy z nas powinien brać pod uwagę. Współczesne społeczeństwo staje przed wyzwaniem tworzenia przestrzeni, która jest przyjazna i dostępna dla wszystkich, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb.

Obalanie 5 mitów o autyzmie

Autyzm, charakteryzujący się trudnością w komunikacji z innymi oraz w uczeniu się, jest tematem, który przez wiele lat otaczały nieprawdziwe przekonania i szkodliwe stereotypy. Te fałszywe wyobrażenia nie tylko wpływają na sposób, w jaki społeczeństwo postrzega osoby ze spektrum, ale także mogą prowadzić do wykluczenia społecznego oraz ograniczeń w możliwościach rozwoju.

© Udostępnij się. All right reserved.