Artykuły

Oczami osób niewidomych – spacerując Niewidzialną Ulicą w Poznaniu .

Data publikacji: 21-03-2024

W dzisiejszym szybkim tempie życia, niewiele z nas zatrzymuje się, aby zastanowić się nad tym, jak świat wygląda z perspektywy osób niewidomych. Jednak, dzięki innowacyjnej inicjatywie znanej jako “Niewidzialna Ulica”, która wystartowała w listopadzie 2019 roku, mieszkańcy Poznania mają możliwość przez chwilę spróbować przyjrzeć się światu takiemu, jakim odbierają go ludzie z niepełnosprawnością wzroku. To wyjątkowe doświadczenie, oferowane przez organizację Niewidzialna Ulica, daje okazję do wyruszania w podróż w nieznane, otwierając oczy na wyzwania,
z jakimi muszą się zmierzyć osoby niewidome każdego dnia.

Kamienica w Poznaniu, w której jest zlokalizowana Niewidzialna Ulica

Źródło: https://gloswielkopolski.pl/niewidzialna-ulica-w-poznaniu-wystawa-ktora-demonstruje-problemy-osob-niewidomych-jedna-z-atrakcji-jest-tramwaj-helmut/ga/c3-15667158/zd/50159432

Przechadzając się Niewidzialną Ulicą w Poznaniu, uczestnicy mają okazję nauczyć się, jak sobie radzić, nie korzystając ze zmysłu wzroku. Znajdując się w zupełnej ciemności, uczestnicy stają przed wyzwaniami, z jakimi muszą się zmierzyć osoby niewidome, próbując codziennie funkcjonować w nieznanych sytuacjach, takich natknięcie się na przewróconą hulajnogę na chodniku, co ma na celu obudzenie społecznego zrozumienia i empatii.

Grupa osób siedzących i stojących przy stole, na którym leżą warcaby, kostka Rubika i inne zabawki

Źródło: http://wces.barka.org.pl/2021/11/22/opowiesc-o-niewidzialnej-ulicy/
 

Niewidzialna Ulica w Poznaniu może pochwalić się unikalną ofertą, która zachęca do eksploracji świata poprzez zmysł dotyku, słuchu, zapachu, a nawet smaku, gdyż dostępne są także warsztaty kulinarne. Jedną z głównych atrakcji jest "Spacer w Ciemności", podczas którego uczestnicy prowadzeni przez niewidomego przewodnika, mogą przeżyć niezwykłą podróż przez miejsca, które wypełnione są dźwiękami, zapachami i fakturami, ale pozbawione są światła.

Poza "Spacerem w Ciemności", Niewidzialna Ulica oferuje również możliwość udziału w warsztatach, gdzie można nauczyć się czytać i pisać alfabetem Braille’a, dowiedzieć się, jak poruszać się z użyciem białej laski czy psa przewodnika, a także zapoznać się z technologią wspierającą osoby niewidome w życiu codziennym.

Kilka osób przy stole na którym leżą różne gry planszowe.

Źródło: https://powiat.poznan.pl/przejsc-niewidzialna-ulica/

Jedną z najciekawszych propozycji jest też "Tramwaj Helmut", czyli specjalnie przygotowany tramwaj, w którym uczestnicy mogą poczuć się jak pasażerowie podróżujący w ciemności. To autentyczne doświadczenie, które rzuca nowe światło na wyzwania związane z poruszaniem się po mieście komunikacją miejską dla osób niewidomych.

W wywiadzie z portalem Nasz Region, Jolanta Zielińska-Kaźmierczak, która jest pomysłodawczynią i do dziś stoi na czele projektu Niewidzialnej Ulicy, podkreśliła, że większość szczegółów dotyczących oferty Niewidzialnej Ulicy powinna pozostać tajemnicą, “ponieważ osoby niewidome też nie wiedzą, co ich czeka, gdy wyjdą na ulicę.”

Niewidzialna Ulica wzbudza wiele pozytywnych reakcji wśród uczestników. Przykładem relacji z wizyty jest artykuł opublikowany na portalu codziennypoznan.pl. Jego autorka opisuje swoje początkowe obawy i niepewności, które towarzyszyły jej przed wejściem do Niewidzialnej Ulicy, jednak szybko odkryła, że to niezwykłe doświadczenie przyniosło jej wiele nowych spostrzeżeń i empatii.

O projekcie można również usłyszeć prosto z ust jego twórców i realizatorów w wywiadzie w programie Pytanie Na Śniadanie na stacji TVP.

Tramwaj, na którym widnieją obrazki pokazujące osoby z zawiązanymi oczami oraz hasło NIEWIDZIALNA ULICA
Źródło: https://www.inyourpocket.com/poznan/niewidzialna-ulica_171196v

Niewidzialna Ulica w Poznaniu to nie tylko projekt edukacyjny, ale również społeczna inicjatywa, która stawia sobie za cel zwiększenie świadomości i zrozumienia dla osób niewidomych. Poprzez interaktywne doświadczenia symulujące codzienne wyzwania, Niewidzialna Ulica staje się mostem łączącym świat osób widzących i niewidomych, promując empatię, zrozumienie i równość dla wszystkich. Dzięki takim inicjatywom społeczeństwo może stawać się bardziej otwarte i przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami, co przyczynia się do budowania lepszego i bardziej zintegrowanego społeczeństwa.

Więc jeśli mieszkasz w okolicach Poznania, a zainteresowała Cię oferta Niewidzialnej Ulicy i samemu chciałbyś spróbować kroczyć szlakiem, którego nie widzisz, serdecznie zachęcamy do zakupu biletów.

Jeśli podobał się Wam ten tekst, zachęcamy do przeczytania relacji Macieja Ozgi o dostępności Szczecina dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Zobacz również

Sposoby poprawy dostępności dla osób niewidomych i niesłyszących w Twoim otoczeniu: Jak każdy może przyczynić się do tworzenia bardziej przyjaznej dla wszystkich przestrzeni?

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niewidomych i niesłyszących, jest nie tylko kwestią etyczną, ale także moralnym obowiązkiem, który każdy z nas powinien brać pod uwagę. Współczesne społeczeństwo staje przed wyzwaniem tworzenia przestrzeni, która jest przyjazna i dostępna dla wszystkich, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb.

Obalanie 5 mitów o autyzmie

Autyzm, charakteryzujący się trudnością w komunikacji z innymi oraz w uczeniu się, jest tematem, który przez wiele lat otaczały nieprawdziwe przekonania i szkodliwe stereotypy. Te fałszywe wyobrażenia nie tylko wpływają na sposób, w jaki społeczeństwo postrzega osoby ze spektrum, ale także mogą prowadzić do wykluczenia społecznego oraz ograniczeń w możliwościach rozwoju.

Amazon Alexa dla wszystkich: Jak inteligentny asystent wspiera dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

W dzisiejszych czasach technologia staje się coraz bardziej zintegrowana z naszym codziennym życiem, oferując wiele możliwości usprawnienia różnych aspektów naszej egzystencji. Jednym z najbardziej innowacyjnych narzędzi jest Amazon Alexa, inteligentny asystent głosowy, który nie tylko ułatwia życie użytkownikom w wielu aspektach, ale także wnosi znaczący wkład w poprawę dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

© Udostępnij się. All right reserved.