Artykuły

Obalanie 5 mitów o autyzmie .

Data publikacji: 21-03-2024

Autyzm, charakteryzujący się trudnością w komunikacji z innymi oraz w uczeniu się, jest tematem, który przez wiele lat otaczały nieprawdziwe przekonania i szkodliwe stereotypy. Te fałszywe wyobrażenia nie tylko wpływają na sposób, w jaki społeczeństwo postrzega osoby ze spektrum, ale także mogą prowadzić do wykluczenia społecznego oraz ograniczeń w możliwościach rozwoju. Walka ze stereotypami jest nie tylko konieczna, ale również kluczowa dla stworzenia bardziej otwartego i wyrozumiałego środowiska dla osób z autyzmem. Poniżej przedstawionych zostało 5 błędnych przekonań dotyczących autyzmu oraz wyjaśnienia, dlaczego są one nieprawdziwe i jak mogą być krzywdzące dla osób ze spektrum.

Kobieta pokazuje dziecku dwie kartki, na jednej jest smutna czerwona buzia, na drugiej niebieska uśmiechnięta buzia. Dziecko wskazuje palcem uśmiechniętą buzię
Źródło: https://www.hopebridge.com/blog/understand-emotions-child-autism

Mit #1: “Osoby z autyzmem nie odczuwają emocji.”

To zupełnie nieprawdziwe przekonanie. Osoby z autyzmem mogą mieć trudności w wyrażaniu i rozpoznawaniu emocji, ale to nie oznacza, że nie odczuwają ich w ogóle. W rzeczywistości wielu ludzi ze spektrum doświadcza emocji w sposób intensywny i głęboki, choć może to być wyrażane w inny sposób niż u osób neurotypowych. Ważne jest, aby zrozumieć i szanować różnice w wyrażaniu emocji.

Mit #2: “Autyzm można wyleczyć.”

Nie istnieje jednoznaczna "cudowna" terapia, która mogłaby "wyleczyć" autyzm. Autyzm to często cecha wrodzona, która stanowi integralną część tożsamości danej osoby. Terapie mogą pomóc osobom z autyzmem w radzeniu sobie z pewnymi wyzwaniami, takimi jak komunikacja czy adaptacja społeczna, ale to nie oznacza, że autyzm można całkowicie usunąć. Ważne jest, aby unikać promowania fałszywych nadziei na "wyleczenie" i zamiast tego skupić się na wsparciu i akceptacji.

Strzykawka z igłą wbija się w ramię ciemnoskórej dziewczyny, która się temu przygląda/
Źródło: https://asatonline.org/research-treatment/resources/topical-articles/autism-and-vaccines-the-evidence-to-date/

Mit #3: “Autyzm jest spowodowany przez szczepionki.”

To jedno z najbardziej niebezpiecznych i nieprawdziwych przekonań. Liczne badania naukowe wykazały, że nie ma żadnego związku między szczepieniami a autyzmem. Twierdzenia sugerujące inaczej opierają się na sfałszowanych badaniach i zostały jednoznacznie obalone przez naukowców. Promowanie takich mitów może prowadzić do zmniejszenia liczby zaszczepionych dzieci i zwiększenia ryzyka wystąpienia epidemii chorób zakaźnych.

Mit #4: “Osoby z autyzmem nie mogą prowadzić samodzielnego życia.”

To przekonanie jest zupełnie fałszywe. Osoby z autyzmem mogą osiągać sukcesy we wszystkich dziedzinach życia - od edukacji i pracy po życie społeczne i rodziny. Ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie wsparcie i możliwości rozwoju, aby mogły osiągnąć swój pełny potencjał. Zamiast ograniczać ich możliwości, społeczeństwo powinno dążyć do stworzenia środowiska, które sprzyja inkluzji i równości szans dla wszystkich.

Mit #5: “Autyzm jest tylko modną diagnozą, używaną przez rodziców do wyjaśnienia trudności swoich dzieci.”

To przekonanie jest krzywdzące i bagatelizuje doświadczenia osób z autyzmem i ich rodzin. Autyzm to realne zaburzenie neurologiczna, które istnieje niezależnie od trendów czy mod. Diagnoza autyzmu wymaga gruntownej oceny przez specjalistów i opiera się na obiektywnych kryteriach diagnostycznych. Bagatelizowanie autyzmu jako "modnej" diagnozy może prowadzić do opóźnienia w uzyskaniu odpowiedniego wsparcia i interwencji dla osób z autyzmem.

Walka ze stereotypami dotyczącymi autyzmu to nie tylko kwestia zrozumienia, ale również empatii i szacunku dla różnorodności doświadczeń i zdolności osób ze spektrum. Poprzez edukację i świadomość możemy razem przyczynić się do stworzenia bardziej inkluzywnego i zrozumiałego społeczeństwa, w którym każdy ma szansę na pełne uczestnictwo i rozwój.

Jeśli zainteresował Was temat artykułu, zachęcamy do zapoznania się z Bazą Wiedzy o autyzmie stworzoną przez portal internetowy Polskiautyzm.pl oraz z artykułem Kacpra Ślusarka o gadżetach dla osób w spektrum autyzmu.

Zobacz również

Oczami osób niewidomych – spacerując Niewidzialną Ulicą w Poznaniu

Niewidzialna Ulica w Poznaniu może pochwalić się unikalną ofertą, która zachęca do eksploracji świata poprzez zmysł dotyku, słuchu, zapachu, a nawet smaku, gdyż dostępne są także warsztaty kulinarne. Jedną z głównych atrakcji jest "Spacer w Ciemności", podczas którego uczestnicy prowadzeni przez niewidomego przewodnika, mogą przeżyć niezwykłą podróż przez miejsca, które wypełnione są dźwiękami, zapachami i fakturami, ale pozbawione są światła.

Sposoby poprawy dostępności dla osób niewidomych i niesłyszących w Twoim otoczeniu: Jak każdy może przyczynić się do tworzenia bardziej przyjaznej dla wszystkich przestrzeni?

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niewidomych i niesłyszących, jest nie tylko kwestią etyczną, ale także moralnym obowiązkiem, który każdy z nas powinien brać pod uwagę. Współczesne społeczeństwo staje przed wyzwaniem tworzenia przestrzeni, która jest przyjazna i dostępna dla wszystkich, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb.

Amazon Alexa dla wszystkich: Jak inteligentny asystent wspiera dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

W dzisiejszych czasach technologia staje się coraz bardziej zintegrowana z naszym codziennym życiem, oferując wiele możliwości usprawnienia różnych aspektów naszej egzystencji. Jednym z najbardziej innowacyjnych narzędzi jest Amazon Alexa, inteligentny asystent głosowy, który nie tylko ułatwia życie użytkownikom w wielu aspektach, ale także wnosi znaczący wkład w poprawę dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

© Udostępnij się. All right reserved.