Artykuły

Rosemary`s fate – czy to gra dla niewidomych? .

Data publikacji: 16-06-2021

Słowem wstępu

O grze „Rosemary`s Fate” dowiedziałem się pod koniec 2020 r. Moją uwagę zwróciła informacja o jej dostępności dla osób niewidomych. Jednak nie to było najciekawsze. Tym razem twórcy, zresztą Polacy,  postanowili stworzyć rozrywkę od początku zaprojektowaną dla „wszystkich”. Napisałem wszystkich, choć zdecydowanie  nie jest to gra dla osób mających problemy ze słuchem. 

Będąc fanem książek fantasy, powieści historycznych, a jednocześnie byłym graczem, postanowiłem wypróbować  grę Rosemary’s fate. 

Dlaczego ta właśnie gra?

Jestem osobą praktycznie niewidomą więc nie mogę grać w tytuły, nad którymi  wcześniej, gdy jeszcze trochę więcej widziałem, spędzałem długie godziny. . Uniwersa takich bestselerów jak World of Warcraft, Diablo, czy nasz polski Wiedźmin są dla mnie niedostępne. Teraz znowu dostałem szansę powrotu do świata cyfrowych gier fabularnych.

kobiece ręce piszące na klawiaturze laptopa

Trochę kwestii technicznych

Gra jest wyłącznie w dystrybucji online – jak dotąd można ją zakupić na platformie „Steam”. Nieco problemów przysporzyła mi sama platforma, gdzie trzeba się zalogować i z której należy pobrać grę. Jednak przy pomocy mojego widzącego przyjaciela udało się to zrobić w kilka minut. Po zainstalowaniu gry domyślnie tworzony jest na pulpicie skrót w formie ikony. Od tego momentu można rozpocząć rozgrywkę klikając ikonę na pulpicie, a samą grę można obsłużyć z poziomu klawiatury. Menu i inne niezbędne do rozgrywki elementy gry są „udźwiękowione”, a wzrok nie jest graczowi w ogóle potrzebny. Cała rozgrywka opiera się o dźwięki, a ich poprawna interpretacja pozwala na pokonywanie kolejnych etapów. Wyraźnie słychać, że twórcy gry zadbali o nagrania najwyższej jakości, a najlepszy efekt gracz uzyskuje w dobrych słuchawkach. Te ostatnie może nie są niezbędne, ale na pewno uprzyjemnią zabawę.

O czym jest ta gra?

Fabuła „Rosemary`s fate” łączy w sobie czasy współczesne z historią osadzoną w realiach II wojny światowej. Nasza postać zostaje przeniesiona do zajętego przez Hitlerowskich żołnierzy kompleksu poklasztornych budynków, który znajduje się do dzisiaj w Owińskach - miejscowości niedaleko Poznania. W grze dużą rolę odgrywają tajemnicze moce i nie mniej tajemnicze postacie. Prowadzony przez nas bohater porusza się po rozmaitych lokacjach, starając się wydostać z niebezpiecznej rzeczywistości, do której został przeniesiony wbrew swojej woli. Gra utrzymana jest w mrocznej konwencji, gdzie groza nazistowskich zbrodni przeplata się z ingerencją sił nadprzyrodzonych. Posługując się wyłącznie słuchem, przeprowadzamy bohatera przez kolejne pomieszczenia, które są prawdziwym labiryntem najeżonym przeszkodami i pułapkami. Nieprzemyślane ruchy gracza prowadzą nieuchronnie do gwałtownej śmierci bohatera, która na szczęście nie jest ostateczna.

Gracz w słuchawkach przed ekranem komputera.

Moje wrażenia

Gra „Rosemary`s fate” niewątpliwie jest unikalna, a jej koncepcja odbiega od standardów, do których przyzwyczaiły nas powszechnie oferowane gry z popularnych platform takich jak „Epic games”, czy „Steam”. Twórcy zadbali też o jej inkluzywność na etapie projektowania, skupiając się na wszystkich  nie zaś tylko na niewidomych. Wydaje się, że u podstaw projektowania rozgrywki leży zagubienie osoby, która znajduje się w obcym środowisku i zdana jest głównie na słuch. Sytuacja ta jest znana osobom, które straciły wzrok, co prawdopodobnie ułatwi im pokonywanie kolejnych przeszkód. Jednak to co „wyrównuje szanse”, to atmosfera ciągłego zagrożenia i niesamowitości, które raczej nie towarzyszą nam na co dzień. Moim zdaniem gra jest godna polecenia ze względu na swój innowacyjny charakter, ciekawą fabułę i dostępność. Z niecierpliwością czekam na pełną wersję, której premiera ma odbyć się 16 czerwca 2021.

Dodatkowe informacje o grze

Demo gry dostępne jest tylko w języku angielskim, co może być ograniczeniem dla osób nieznających tego języka. Wystarczy jednak dość elementarna znajomość angielskiego, by zrozumieć zasadniczy wątek gry.

W marcu 2021 r. demo gry zadebiutowało na platformie „Steam” skąd można pobrać ją na komputery z systemem Windows. Gra ma być również wkrótce dostępna dla systemów IOS i Android. 

Tutaj link do gry na platformie „Steam”:

Zobacz również

Pierwiosnki dostępności czyli udogodnienia dawno, dawno temu

W tym tekście czeka nas wycieczka w mniej i bardziej odległą przeszłość. Ku pierwiosnkom – nie, nie chodzi o kwiaty, których pojawienie się zapowiada wiosnę, ale o pierwsze wynalazki i pomysły służące jako udogodnienia osobom z niepełnosprawnościami narządu ruchu i słuchu.

Anna Goc „Głusza”, wydawnictwo Dowody na Istnienie – recenzja

Anna Goc to dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, na którego łamach od kilku lat publikuje artykuły dotyczące środowiska osób Głuchych w Polsce i problemów, z którymi się zmagają. Te teksty, jak przyznaje sama Autorka, dały początek „Głuszy” – zbiorowi reportaży poświęconym różnym sferom życia osób g/Głuchych.

Skutecznie o dostępności #2: savoir – vivre wobec osób z niepełnosprawnością ruchową. Przewodnik dla osób pracujących w instytucjach kultury oraz urzędach.

Savoir – vivre łączy w sobie dwa obszary. Obszar wiedzy i życia, teorii i praktyki.Podjęcie działań w zgodzie z jego zasadami, to gra warta przysłowiowej świeczki. Dzięki niemu nasza organizacja staje się rozpoznawalna, wiarygodna i kojarzona jako miejsce otwarte, dostępne i przyjazne. Takie, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób z niepełnosprawnością. Takie, z którego oferty można skorzystać w sposób maksymalnie niezależny i samodzielny, a w razie potrzeby, otrzymać dzięki życzliwości pracowników niezbędną pomoc przy pokonywaniu barier.

© Udostępnij się. All right reserved.