Artykuły

Hybrydowe święto dostępności kina .

Data publikacji: 13-10-2021

Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych

Na Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych zorganizowany w dniach 25 września - 1 października 2021 roku przyjechało do Płocka 40 osób niewidomych. W niektórych wydarzeniach uczestniczyło od 30 do 70 osób widzących. 46 osób z dysfunkcją wzroku wybrało możliwość uczestniczenia we wszystkich wydarzeniach za pośrednictwem sieci. Na rozgrzewkę zaserwowano spektakl "Wszystko o mężczyznach" w wykonaniu aktorów z płockiego teatru dramatycznego Im. Jerzego Szaniawskiego. Następnego dnia machina filmowa ruszyła pełną parą. Udaliśmy się w podróż do Korei, a równocześnie do USA. Wszystko to za sprawą filmu "Minari". Ten dzień był naznaczony motywem podróży wgłąb siebie, gdyż następnie wysłuchaliśmy filmoznawczego wykładu dr. Piotra Pławuszewskiego nt. filmu "Pociągi pod specjalnym nadzorem". Następnie wieczorem odwiedziliśmy bezmiejscowców na czele z Frances McDormand poprzez obejrzenie filmu "Nomadland".
włączony rzutnik stoi na stoliku

Filmy i dyskusje

Już pierwszego dnia ciężar gatunkowy i tematyczny seansów był dopełniany dyskusjami po obejrzeniu filmów. Rozmowy trwałyby bez końca, ale jednak kiedyś trzeba było zregenerować siły w celu aktywnego uczestnictwa w kolejnych projekcjach i analizach połączonych z indywidualnymi odczuciami każdego z festiwalowiczów.

Nie rozpiszę tu całego programu, ale każdy z zaproponowanych filmów był poruszający, ważny, wart obejrzenia.
Interesujące były także rozmowy z twórcami - np. Markiem Lechkim - reżyserem filmu "Interior" czy z Filipem Tłokińskim - grającym główną rolę w filmie "Geniusze". 
Zaproszeni goście wyrażali autentyczne zaangażowanie w dyskusjach po filmie i niejednokrotnie byli zaskoczeni przenikliwością obserwacji widzów, bo przecież dzięki audiodeskrypcji tak można mówić o odbiorcach sztuki kina.
Moderatorzy spotkań i wymiany wrażeń po seansach - Maciej Gil, Łukasz Maciejewski i Anita Piotrowska - mówili zgodnie, że będąc na tym festiwalu przysłuchują się głosom z sali i z online'u i sami odkrywają zaproponowane przez siebie filmy na nowo.
Rozmowa z Ewą Puszczyńską - producentką filmu "Aida" oraz dzieł Pawła Pawlikowskiego pomogła zrozumieć rolę producenta filmowego i jego wielozadaniowość w trakcie tworzenia kinowego dzieła.
zapełniona widzami sala kinowa

Momenty odpoczynku

W momentach odpoczynku pomiędzy filmami, uczestnicy spotkali się z Remigiuszem Grzelą - autorem m. in. książki o Kalinie Jędrusik i Stanisławie Dygacie oraz mieli przyjemność wysłuchania koncertów zespołu Mikromusic w akustycznej odsłonie i duetu Linia Nocna.

Nagrody

Bardzo ważnym wydarzeniem festiwalu było także przyznanie nagród za najlepsze audiodeskrypcje.
Tym razem główną nagrodę otrzymała Jagoda Grudzień za skrypt do filmu "Sweat". Doceniono także pracę "Katarzyny Anzorgę - audiodeskrypcja do filmu "Minari" oraz Alicję Maciejewską za werbalny opis scen w filmie "Aida".

Podsumowanie

Podsumowując, XI edycja Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych była wydarzeniem, które będzie rezonowało w jego uczestnikach przez długi czas dzięki obejrzanym filmom, spotkaniom z twórcami, płomiennym dyskusjom po seansach. Najważniejsza jednak była możliwość wspólnego oglądania dobrego kina przez pasjonatów z całego kraju na miejscu jak i na łączach internetowych.

Informacje o przyszłych edycjach festiwalu będą pojawiały się tutaj.

Spodobał Ci się ten artykuł? Może zechcesz poczytać o pasji filmowania mimo niepełnosprawności wzroku?

Zobacz również

Gadżety ułatwiające życie osobom w spektrum autyzmu

W dzisiejszym społeczeństwie komunikacja odgrywa kluczową rolę w naszym funkcjonowaniu. Jednak dla osób w spektrum autyzmu, komunikacja może być wyzwaniem. Osoby te często mają trudności z rozumieniem i używaniem języka zarówno werbalnego, jak i niewerbalnego. Problemy z intonacją głosu, gestykulacją czy odczytywaniem mowy ciała mogą wpływać na ich zdolność do efektywnego komunikowania się

Czy sklepy spożywcze są dostosowane do potrzeb osób niewidomych?

Sklepy spożywcze są nieodłączną częścią życia wszystkich ludzi. Wyjście do sklepu to mniej więcej godzina szukania niezbędnych produktów żywieniowych i udanie się z powrotem do domów dla większości z nas. Teraz wyobraźmy sobie jak w tego typu sklepach radzą sobie osoby niewidome.

Komunikacja miejska dla wszystkich: przyjazne rozwiązania dla osób niewidomych

Komunikacja miejska jest kluczowym elementem życia miejskiego, ale aby była naprawdę dostępna dla wszystkich, musi także brać pod uwagę i respektować potrzeby osób niewidomych, które tak jak wszyscy, z niej korzystają. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą uczynić komunikację miejską bardziej przyjazną dla tej grupy społecznej.

© Udostępnij się. All right reserved.